Grip AVM'lerde salgına dönüşüyor.

Sağlık - Yayın Tarihi: 13/03/2018 11:09
Grip AVM'lerde salgına dönüşüyor.

Gribin neden olduğu hastalıklar dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açıyor. Kapalı mekanlarda, özellikle son zamanların trendi AVM’lerde geçirilen uzun saatler ise virüsün hızla yayılmasına, salgına dönüşmesine zemin hazırlıyor


Akdeniz Manşet'in haberine göre Grip, her yıl dünyada yaklaşık 600 milyon kişiyi etkileyen, özellikle de çocuk ve yaşlılarda ağır seyrederek önemli başka hastalıkları da beraberinde getiren bir sağlık sorunu. Gribe bağlı olarak ortaya çıkan zatürre ve menenjit gibi hastalıklar dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. İnsanların yoğun bir şekilde bir arada bulundukları kapalı mekanlar, özellikle son zamanların trendi haline gelen alışveriş merkezleri (AVM) ise virüsün hızla yayılmasına zemin hazırlıyor.

Salgına zemin hazırlıyor

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için AVM'leri kısa süreli olarak tercih etmelerinde bir sakınca yok. Ancak bu merkezlerde restoranların ve eğlence merkezlerinin bulunması, dolayısıyla buralarda çok uzun vakit geçirilmesi risk oluşturuyor. Yeterli klima ve havalandırma sistemlerine sahip olmayan bu alanlar, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının kısa sürede yayılmasına, salgına dönüşmesine neden oluyor.

Geleneksel alışkanlıklar

İnsandan insana çok kolay bulaşabilen gribin yaygınlaşmasında, tokalaşmak ve öpüşmek gibi geleneksel alışkanlıklarımızın da etkisi oldukça büyük. Tokalaşma, yakın konuşma, öpüşme ve kalabalık ortamda bulunma, hapşırırken ya da öksürürken ağız ve burnu kapatmama, elleri yeterli olarak yıkamama, hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunma, özellikle soğuk havalarda kapalı ortamlarda uzun süreli vakit geçirme; gribin bulaşmasını artıran önemli faktörler. Grip mikrobu, öksürük ve aksırık gibi vücut sıvılarının havaya yayıldığı, damlacıkların enfeksiyonlara yol açtığı durumlarda da rahatlıkla bulaşabiliyor.

Grip ölümcül olabiliyor

Özel Antalya Likya Hastanesi Dahiliye-İç Hastalıkları uzmanlarından Dr. Mehmet Gözeten, gribin neden olabileceği önemli sağlık sorunları hakkında bilgi verdi. Gribin infuenza grubu virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalık olduğuna işaret eden Gözeten, virüsün antijenik özelliğine göre ‘Domuz’, ‘Kuş’ gribi gibi isimler alabildiğini ve salgın hale gelebildiğini söyledi. Gribin dünyada en fazla ölüme yol açan solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirten Uzm. Dr. Mehmet Gözeten, “Gribin neden olduğu en önemli sağlık sorunlarının başında zatürre gelir. İleri yaş hastaları ile kronik hastalıkları olanlar için zatürre ölümcül olabilir. Grip virüsünün kendisi zatürreye neden olabildiği gibi grip nedeniyle vücudun zayıflaması sonucu bakteriler de zatürreye yol açabilir. Nefes almada zorluk, 40 dereceye varan ateş, öksürük ve balgam çıkarmada artış, öksürürken ortaya çıkan göğüs ağrısı, sarı ya da yeşil renkte balgam, göğüs ağrısının sırta ve kaslara yayılması, çok fazla su içme isteği ve idrar miktarında azalma ile şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetlerde vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir” diye konuştu.

Antibiyotik kullanımı

Günümüzde grip tedavisi için oldukça etkili bir kaç anti-viral ilacın mevcut olduğunu ancak bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerektiğini de kaydeden Gözeten şöyle devam etti; “Bazı reçeteli ilaçlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığında hastalık süresini kısaltabilir. İlaçlar özellikle ilk 48 saat içerisinde alındığında hastalığın ilerlemesini engeller. Soğuk algınlığı ve grip ilaçları ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, öksürüğü azaltma gibi konularda size yardım edebilir ancak onlar gribi tamamen tedavi etmez, sadece bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Dekonjestanlar burnun şişmiş mukozalarını küçülterek nefes almanıza yardımcı olur. Öte yandan, bilinçsizce bir antibiyotik kullanımı var ki, antibiyotiklerin grip ya da soğuk algınlığı tedavisine faydası yoktur. Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Grip bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bakteriyel enfeksiyonlar için kapıyı açabilir. İşte o zaman antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bu durumda da zaten mutlaka bir hekime başvurulması gerek.”

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı