Deniz KARATAŞ Deniz KARATAŞ Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

BİZİM KONUT DEDİĞİMİZE ONLAR YUVA DİYOR…

Yayın Tarihi: 05/12/2016 15:05

BİZİM KONUT DEDİĞİMİZE ONLAR YUVA DİYOR…

Kadınlar boş konuta girdiklerinde aslında ilk olarak buradaki yaşamın pratik uygulamasının nasıl olacağını hayal ediyorlar. Evli kadınlar çocuklarına dönük bir yaşamı yani çocuklar için oyun alanı, havuz, yeşil alan ve çocuk parkı gibi alanlarının varlığını, çocukların okullarına yakınlık durumunu, komşuların ve çevrede yaşayanların yaşam standardının kendi bakış açısı ile örtüşmesini, alışveriş yapılabilecek yerlere yakınlığını önemsiyorlar. Diğer taraftan da herkes gibi arabalarını rahat park edebilecekleri otopark alanlarını…

Odaları, salonu, banyoyu özellikle gün içinde zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri bilhassa mutfağı ve bu alanların temizlik için uygunluğunu düşünüyorlar. Bilhassa cam temizliğinde cama nasıl ulaşılacaklarını, temizliğinin nasıl yapılacağını veya nasıl korunacağını irdeliyorlar.

Mutfak ve banyo dolaplarının fonksiyonlarından yerdeki parkeye, seramikten, vestiyere, çamaşırları nerede kurutacaklarından, balkon genişliğine, ayrıca bir kiler odasına ya da en azından bu anlamda kullanabilecekleri geniş bir dolabın olup olmamasına göre; konut alırken son kararı aslında her zaman kadınlar veriyorlar. Tüm bu izahların neticesinde görüyoruz ki; ”kadın için konut demek, yuva demektir”.

Bu nedenle ben kadınların doğaları gereği daha titiz, daha estetik ve detaycı olmalarından dolayı daha farklı bir çalışma düzeni ile inşaat sektöründe hatta sadece proje masalarında ya da şantiyelerde değil, sahalarda da olumlu girdiler getireceklerine inanıyorum. “Yuvayı dişi kuş yapar” derler bu bağlamda bir kadın, başka bir kadının elinden çıkan projeyi bilebiliyor ve buradaki kadın izlerini görebiliyor. Bayan mimarlarımızın da başarılı projelere imza attıklarını biliyoruz. Hal böyle olunca da dünyayı hemen hemen aynı şekilde algılayabilen iki kadının bir ev üzerindeki mutabakatı söz konusu oluyor. “Kadın eli değen” projelerde özellikle satış ve pazarlama noktasında kadınların daha başarılı bir grafik çizdiği de ifade ediliyor.

Neden bu başarı uygulama alanlarında da olmasın ki?
Neden hala inşaat denilince aklımıza baret, çizme, çamur, beton, demir gibi sadece erkeklere ait alanlarmış gibi erkeksi ifadeler gelsin ki?

Oysaki inşaat sektöründe gerek sahada gerekse yönetimde çalışan başarılı kadınlar var. Antalya’mızda derneğimize kayıtlı çok sayıda bayan üyemiz bulunmaktadır ve bunların 86 tanesi aktif kadın müteahhittir. Üstelik ülkemizde kadınların sektörümüzde eğitimli iş gücü vardır. Üniversitelerin mühendislik, mimarlık fakültelerinden inşaat mühendisi, şehir ve bölge planlama bölümlerinden mezun olan kadınlarımızın sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Bana göre son yıllarda iş dünyasının yaşadığı belki de en büyük devrim de kadınların çok yoğun bir biçimde inşaat sektöründe de sayılarının hızla artmasıdır. Biz de destekliyoruz. İleride kızlarım baba mesleklerini seçer mi bilemiyorum ama bildiğim tek şey eğer seçerlerse, aile yapısının eşitlikçi ilişkilerle yenilenmesi gerektiğine inan bir baba olarak, kadına özgü mesleklere ilişkin bir yargım olmadığı ve meseleye asla önyargı ile bakmayacağımdır.

Yaradılışları gereği daha detaylı, titiz ve çok yönlü düşünebilen, üretken ve toparlayan kadınlarımızın ellerinin değeceği projelerde, bir de buna annelik rollerinin pekişmesi ile daha insancıl, daha ince düşünülmüş, daha titiz ve daha planlı işler ortaya çıkacağına ve ekstra katkı sağlayacaklarına inanıyorum. Öte yandan kadınların erkeklere göre iletişim konularında daha başarılı olduğunu da düşünürsek; işe ve uygulamalara farklı bakış açıları, duygusal zeka farklılıkları ile daha verimli ve dinamik ticari yapı oluşturacaklardır.

Artık demiri bükmenin değil, kente kimlik katan ürünleri hayata geçirmenin zamanıdır. Geldiğimiz süreçte hep kas gücü ile çalışıldı ve detaylar es geçildi.  Dolayısıyla kadınların da bu sektörde erkeklerin yanında yer alması, inşaat sahalarının kadın ve erkeğin birlikte çalıştığı alanlar haline gelmesi; inşaatların, çalışma şartlarının ve nihai sonuçların da kalitesini yükseltecektir diye düşünüyorum. Gelecekte, inşaat sektöründe değişen iş yapış modelleri çerçevesinde daha çok kadın yönetici göreceğimize de inanıyorum.

Bundan sonra doğum günlerinde kız çocuklarına Barbie bebeklerden başka; vinçler, kamyonlar, keser-çekiçler de almanız dileklerimle. Saygılarımla…

 

DENİZ KARATAŞ

İnşaat Mühendisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meclis Üyesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı