Ümit Ünaldı Ümit Ünaldı Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

SUÇ HEP BAŞKASINDA

Yayın Tarihi: 22/12/2017 12:57

Sorunlu durumlarda suçu başkasında aramak veya başkasına yıkmak gibi bir tutumumuz vardır hep. Örneğin fatura ödemeye gideriz, kuyrukta bekler son an son dakika yetiştiririz veya yetiştiremeyiz. Sonuçta suçlu ikinci vezneyi açmayan görevlilerdir. Son gün gitmiş olmamızın bir önemi yoktur.

 

Siyasi arenanda da bu böyledir. Ülkemizde meydana gelmiş olan darbelerin hemen tamamının sorumlusu ya Amerika’dır ya da NATO. Hatta şu anda yaşanılmakta olan ekonomik krizin de sebebi başkalarıdır.

 

Anlayacağınız iğneyi kendimize batırmayı düşünmeyiz bile.

Oysa oturmuş bir demokrasisi olan güçler ayrılığını prensibini tam ve koşulsuz uygulayan ancak buna rağmen darbe yaşamış bir ülke ben görmedim. Bilen varsa size zahmet yazının altına eklerse sevinirim.

 

Peki, bu durum bilinmiyor mu?

Aslına bakarsanız bunu devleti yönetip de bilmeyen kimse yok. Ancak bu sistemsel sorunları düzeltmek işlerine gelmemekte. Örneğin, zamanında Amerikan başkanının Beyaz Sarayda yaşadığı yasak ilişki nedeni ile savcıya ifade vermeye gittiğini gördük. Bırakın yasak ilişkiyi, en ağır bir suç işlese bile ifade vermeye giden bir Bakan veya siyasi görebilme şansımız var mı? YOK. Tam bağımsız yargı olursa bu rahatlık olmaz. Bu sebeple kimse Tam Bağımsız Yargı istemiyor mesela.

 

Örneğin Tam bağımsız Yürütme organları. Düşünsenize ülkemizde yürütmenin bağımsız olduğunu. Koca koca il başkanları ne yapacak. Hangi daire müdürünü arayıp V kişi yakınımızdır yardımcı olun diyecek.

 

Veya bağımsız bir Yasama.   Amerika’nın her şeyini bilenler işlerine gelmediği için yazmazlar ama Obama’nın son aylarında Amerika nın maaşları senatonun onayladığı aylık bütçelerle ödediğini yazıp çizmezler. Sebebi yanlış değilsem Obama’nın Sağlık reformu yasasından vazgeçmemesiydi. Maaş günü onaylandı senatoda bütçeler. Hem de sadece maaşları ödemesi için. Elini konunu bağladılar adamın. Hadi gelin bizim ülkemizde Meclisin böyle bir şey yaptığını düşünün.

 

Sistemdeki çarpıklıklar sistemi dışarıdan gelecek saldırılara açık hale getirirken, içeridekilerin de sistemi kendi lehine kullanmasına olanak sağladığı içindir suçu hep başkasında göstermek.

 

Ekonomik düzenimizin de siyasi düzenimizin de sorununun temeli burada yatmaktadır. İşte tam da bu sebeple hemen her dönem bir beka sorunu ile karşı karşıya kalırız. İşte bu sebeple hemen her dönemin temel sorunudur ekonomi.

 

Şöyle bir siyasi partilerin planlarına programlarına bakın. Benim gördüğüm bu düzeni değiştirmekten bahseden bir tek İYİ Parti var. Görebildiğiniz başka parti varsa onu da söyleyin bilelim. Ve bu siyasi partileri destekleyin, destekleyelim.

Aksi durumda biz her zaman saldırıya açığız. Ve bu tehlikeler hiçbir zaman bitmez.

Sevgiler…  

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı