Ümit Ünaldı Ümit Ünaldı Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

Siyasetin Yeni Oyuncusu

Yayın Tarihi: 24/08/2017 16:40

Aslına bakarsanız son 10 senelik dönemde Türkiye’de siyaset Tek parti ve Tek adam sistemine dayanan bir sistem üzerinden yürümekteydi. Ülkenin gündemini tek bir parti belirlemekte mecliste yer alan partiler ise bu gündemi takip etmekle yetinmekteydi.

Hemen her siyasi partinin tabanında bu konuda duyulan rahatsızlık dile getirilse de en güçlü ses Milliyetçi Hareket Partisinden yükseldi.

Milliyetçi Hareket Partisi tabanından yükselen değişim çağrısı Parti yönetimi tarafından kulak ardı edilince de belki de Ülkemiz siyasi tarihinde yaşanılan ilkler yaşandı. Muhteşem bir çoğunlukla imzalar toplandı ancak Parti Yönetimi görmezden geldi. Mahkemeye gidildi ama yine görmeden gelindi. Bu arada kendilerine muhalif olarak gördükleri en tepedekinden en tabandakine hemen herkesi ya partiden uzaklaştırdılar ya da attılar.

Sonuç ne derseniz Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde değişim diye yola çıkanlar günümüzde yeni bir parti kurmaktan başka çare bulamadılar.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu kararı almak kolay değildir. Kimisi siyasi egolarına kimisi iktidar isteğine bağlayabilir bu kararı ancak bunlar sadece sığ düşüncelerden öteye gitmez. Bu kararın alınmasındaki ana fikir kanımca Anayasa Değişikliği nedeni ile yapılan referandum öncesinde Halktan alınan geri dönüştür.

Öncelikle şu bir gerçektir ki ülkede politikaları tamamıyla iflas etmiş bir parti iktidardadır. Dış Politika iflas etmiş durumdadır. İç politika deseniz Akan Kanı durduracağız diye çıkılan yolda 90 lı yıllara geri dönülmüştür bunlar Parti olarak durumları idi. Peki Tek adam? Bir zamanlar ezilenlerin sesi olarak yola çıkan Tayyip Erdoğan günümüzde sizce ezilenlerin sesi midir?

AKP ve Tayyip Erdoğan da bu durumun farkında. Kendi koydukları isimle bu duruma Metal Yorgunluğu diyorlar. Ancak farkındalar ki artık eski güçleri yok.

Bu güne kadar tek avantajları karşılarında bir alternatif bulunmayışı idi. Rakipleri olan diğer partiler bu monotonluğa o kadar alışmışlardı ki içinden çıkmanın bir yolunu bulamıyorlardı. İşte Meral Akşener ve arkadaşları tarafından yeni kurulmaya çalışılan parti tüm bu monotonluğu kıracak gibi gözüküyor.

Ancak;

Ancak bu durum Meral Akşener ve arkadaşlarının omzuna ciddi bir de sorumluluk yüklüyor. Bir vatandaş olarak ben farklı beklentiler içerisindeyim. Alınan rüzgâr oldukça güzel ama bu rüzgâr bir anda tersine de dönebilir bunu unutmamak lazım.

Eğer Referandum öncesinde olduğu gibi Halkın önünde değil halkın yanında bir oluşum olursa bu ülke için siyasi bir dönüm noktası olur.

Aksi durumu düşünmek bile istemiyorum.

Sevgiler…  

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı