Ümit Ünaldı Ümit Ünaldı Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

NEDEN EVET DEMELİYİZ?

Yayın Tarihi: 24/03/2017 14:52

16 Nisana sayılı günler kaldı. Hep beraber sandığa gidip oyumuzu kullanacağız. Ben oyumun rengini uzun süre önce açıklamıştım malumunuz. Değiştirilmek istenen anayasa metnindeki maddelerin hemen hepsine karşı itirazlarımı ve itiraz nedenlerimi teker teker yazdım.

Peki, Evet diyenler?

Televizyon ekranlarında veya miting meydanlarına çıkıp konuşan liderlerin söylediği popülist söylemleri bir yana bırakırsak neden evet dememiz gerektiğini gerçekten anlamış değilim.

Evet diyeceğini açıklayan arkadaşlarımdan da elle tutulur bir cevap alabilmiş durumda da değilim. Hemen herkesin ağzında aynı cümleler var. Fetö hayır diyor. PKK hayır diyor. Avrupa Hayır diyor vs. vs.

İyi ama bozuk saat de günde 2 sefer doğruyu gösteriyor. Kimsenin buna bir cevabı yok. Çekincelerimi açıkladığım zamanlarda da cevap her zaman aynı. Doğru söylüyorsun ama değişime bir yerlerden başlamak lazım.

Sevgili dostlarım, değerli okuyucular. Boş verin PKK yı Fetö yü Avrupa’yı, Hayır diyen bizlerin neden hayır dediğini inceleme fırsatınız oldu mu? Hayır dememizdeki sebeplerin ileride ülkemizi geri dönülmez noktalara getireceğinden çekindiğimizi fark ettiniz mi? Peki bütün bunlara rağmen hayır arkadaşlar yanlış düşünüyorsunuz bakın şu şu maddeler bunları engelliyor diyen birisini gördünüz mü?

Evet dememiz lazımmış. Neden, Çünkü darbeler dönemini kapatmak askeri vesayetten kurtulmamız gerekiyormuş. İyi de bir önceki referandum da askeri vesayetten kurtulmak ve darbeler dönemini kapatmak için yapılmamış mıydı? Sonuçlarının ne olduğunu 15 Temmuzda hep birlikte görmedik mi? yaşamadık mı?

Neden evet dememiz lazımmış. Çünkü Şu anda dokunulmaz olan Cumhurbaşkanı’na denetim ve yargı yolu açılıyormuş. Yargı Yolu açılmıyor aksine imkânsızlaşıyor ama hadi hepsini geçtim, Getirilen sistemde Başbakan yerine Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak. Şu anki sistemde Başbakan dokunulmaz değil ki. Aksine şimdiki sistemde Başbakana veya bakanlara dokunmak yeni sistemden çok daha kolay.

Neden evet dememiz lazımmış. Çünkü İcrada çift başlılık bitecekmiş. Aslında mevcut sistem de bir çift başlılık yok ki. Yürütmenin başı Başbakan. Mevcut sistemde çift başlılığı yaratan sistemin kendisi değil uygulayıcıları değil mi? Herkes Anayasanın kendilerine tanıdığı görev ve yetkilerde kalsa çift başlılık var mı?

Daha uzun benim diyeceklerim, yazmasına yazarım ama her şeyi bir kenara bırakarak son bir cümle kurmak istiyorum.

Eskiden olduğu gibi, Modern medeniyetlerde gördüğümüz gibi Evet diyen Liderler ve Hayır diyenlerin önde gelenleri bir açık oturum düzenlesinler. Sen şunu yaptın Ben bunu yaptımları bir kenara bırakıp bu Anayasa değişikliğinin artıları ve eksilerini tartışsınlar. Bizler de buna göre karar verelim.

Hayır diyeceğini açıklamış bir seçmen bir vatandaş olarak buradan da ilan ediyorum ki İkna olursam Evet demeye hazırım.

Ama Neden EVET demeliyiz hala bilmiyorum…

Sevgiler.

 


 

 

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı