Op.Dr.Sonay İSENLİK Op.Dr.Sonay İSENLİK Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

Dış gebelik (Ektopik gebelik)

Yayın Tarihi: 19/02/2018 16:10

Dış gebelik sperm ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında yerleşmesine denir. Tıbbi olarak “ektopik gebelik”, “extrauterin gebelik”(ex-u) olarak nitelendirilir. Tüm gebeliklerin %1,5-2 kadarı dış gebeliktir ve en sık 35-44 yaşlarındaki kadınlarda görülmektedir.

Dış gebelik geçmiş yıllarda gebeliğe bağlı anne ölümlerinin ve annenin ciddi rahatsızlıklar yaşamasının en önemli nedenleri arasında idi. Günümüzde modern tanısal metotlar sayesinde dış gebeliklerinin çoğunun tanısı erken konulmakta ve tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca bu konuda ilgi alanı acil cerrahi yöntemler ile hayatı tehdit eden kanamanın kontrol altına alınmasından ziyede, hastanın üreme anatomisini ve üreme yeteneğini koruyan medikal tedavilere doğru kaymıştır. 

Her kadının aylık sürecinde yumurta hücresini olgunlaştırdıktan sonra yumurtalıktan salınır ve eğer sperm hücresi ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir. Bu döllenme ilk olarak rahim ile yumurtalıklar arasında bağlantıyı sağlayan tüplerde (fallop tüpü) gerçekleşir. Takiben döllenen yumurta ve sperm hücresinden gelişen zigot bir yandan bölünerek hücre sayısını artırır, diğer yandan tüplerin fizyolojik kasılma hareketi ile rahim içine doğru yol alır. Rahim içine gelmesi yaklaşık 6-7 günü bulur ve sonrasında rahim içinde yuvalanarak normal gebelik şeklinde ilerler. Normal tubal transportu engelleyen herhangi bir neden dış gebelik için eğilime sebep olabilir. 

Dış gebeliklerin %90’ı tüplerde(tubal) oluşurken, %3’ü yumurtalıkta(overyan), %1’i karın içerisinde(abdominal), %1’inden daha azı ise rahim ağzında (servikal) meydana gelmektedir.

Risk faktörleri: Dış gebelik yaşayan birçok kadında bir veya birden fazla risk faktörü var iken, yaklaşık yarısında  hiçbir risk faktörü yoktur.

  • Genel populasyona göre daha önceden dış gebelik geçiren kadınlarda dış gebelik riski 10 kat kadar atmaktadır.
  • Geçirilmiş tubal patoloji; özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve tüplerde meydana getirdikleri hasar nedeniyle risk 3 kat artmaktadır.
  • Doğumsal tubal patolojiler riski artırmaktadır. Kadının tüpleri yapısal olarak çok dar olup yumurta geçişe izin vermeyebilir.
  • Kullanılan doğum kontrol yönteminin başarısızlığına bağlı olarak risk artmaktadır. Özellikle spiral kullanan kadınlarda eğer bir gebelik oluşursa dış gebelik olma riski yüksektir.
  • Sigara içen kadınlarda dış gebelik riski 2 kat artmaktadır.
  • Erken yaş da ilk ilişki varlığı ve hayat boyu mevcut olan seksüel partner sayısının fazla olması riski artırmaktadır. Bu durum yine cinsel yolla bulaşan hastalıkların riskini artırmakta ve tüplerde meydana gelen iltihaplanma yapısında değişikliklere neden olmaktadır.
  • Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalanlarda (tüp bebek, aşılama gebeliği) dış gebelik riski 2 kat artmaktadır.
  • Tüplerin etrafındaki yapışıklıklar riski artırır. Bu yapışıklıklar alt karın bölgesinde geçirilmiş cerrahiye, enfeksiyonlara yada endometriozis dediğimiz durumlara bağlı olarak gelişebilir.

Dış gebeliğin klasik belirtileri; adet gecikmesi, minimal yada lekelenme tarzı vajinal kanama ve alt karın bölgesinde ağrıdır. Bu bulgular dış gebelikte olduğu gibi düşükle sonuçlanan normal gebeliklerde de yaygın olarak görülmektedir.

 Risk faktörlerinin ve belirtilerin varlığı ile genellikle dış gebelikten şüphelenilmekte ve  geç kalınmadan   tedavi uygulanmaktadır. Modern Transvajinal ultrasonografi cihazları ile gebeliğin erken evrelerinde rahim içi görüntüler alınarak gebelik hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. En erken gebeliğin 5,5. haftasında rahim içinde kese görüntüsü alınabilmektedir. Yine erken dönemde rahim iç duvar kalınlığının ölçümü gebeliğinin normal yada dış gebelik şeklinde ilerleyeceği konusunda fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır. B-HCG  değerleri özellikle modern cihazlarda 1500-3000 IU/L değerlerine ulaştığında rahim içinde gebelik kesesi görülmektedir. Daha yüksek değerlere ulaşmasına rağmen hala kese görüntüsü alınamıyorsa ektopik gebelikten şüphelenmek gerekmektedir. Bu durumda hastaya rahim içi küretaj yapılarak  dış gebeliğin rahim içinde meydana getirdiği değişiklikler tespit edilebilir.

Tedavide uygulanacak yöntem hastanın durumuna göre değişmekle birlikte, iki türlü tedavi bulunmaktadır:

  • Medikal tedavi
  • Cerrahi tedavi.

Erken tanı konmuş hastalarda tedavi sonuçlarının daha yüz güldürücü olması nedeni ile her zaman için gebeliğin erken döneminde doktora başvurarak gebeliğin rahim içinde olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir.  

Sağlıklı günler dilerim.

 

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı