Murat SEYİRCİ 'Seyir Defteri' Murat SEYİRCİ 'Seyir Defteri' Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

Yerli markalarımız...

Yayın Tarihi: 16/10/2017 10:06

Haftasonu İstanbul'da gerçekleşen Bayim Olur musun? Fuarında markalaşma adına geldiğimiz noktayı görme fırsatı buldum. 3 salonda gerçekleşen fuarda Türk markalarını gördükçe o kadar mutlu oldum ki...

Her yıl bu fuarı takip eden biri olarak, geldiğimiz nokta aslında her geçen gün yükseldiğimiz nokta. Bir dönem Amerikan markalarının ağırlıkta olduğu fuarda bugün %90 yerli markalar var.

Her yerli markanın bir hikayesi var. Örnegin Çaygara isimli markanın hikayesi benim dikkatimi çekti. 

Devlet memurlarının ne kadar hantal bir düşünce yapısına sahip olduğunu biliriz. Al maaşı, yap tatili, sorumluluktan uzak bekle emeklilik yaşını. Ancak son dönemler de bu duruma isyan edenler, kendi birikim ve hünerlerini cesaret ile birleştiriyor. 

Üç memurun bir araya getirdiği marka esprili konsepti ile hızla büyümeye aday. Yıllarca yabancı ülkelerin kahve alışkanlıklarını cafelerde tüketen toplum olarak bu duruma isyan bayrağını çok keskin açtık. Fuarda bir düzine kahve markası, girişken düşüncenin 40 yıllık hatırı kazanca döktüğünü gösteriyor. 

Geçmiş yıllarda yine kültürümüzde önemli yeri olan çiğ köfte ise bu yıl yavaş hareket ediyor. Kıyıda köşede küçük parası olanların açtığı çiğ köfte küçük ama yeni cesaretli girişimciler ortaya çıkardı. 

Köfte, dondurma, restoran sektöründe farklı markalar hem Antalya'dan, hem diğer şehirlerden her geçen gün türüyor. 

Kısaca yabancı kültür ve lezzetlerden uzaklaşan olmasa da, yerli markalarla onları yarıştıran bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. Yabancı hayranlığını bir kenara bırakıp kendi yöresel lezzetlerimizi kurumsallık ile buluşturuyor, daha üreten bir toplum oluyoruz.

Antalya'nın markalaşma konusunda birinciliğe oynaması ayrı bir gurur, ülkemizde marka bilincinin oturması farklı bir gurur.

Türkiye markalaşıyor, Antalya markalaşıyor. Cesaret ve üretkenlik insana umut saçıyor. 

Hayata Seyirci kalmamamız dileğiyle.

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı