Murat SEYİRCİ 'Seyir Defteri' Murat SEYİRCİ 'Seyir Defteri' Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

Kan davası...

Yayın Tarihi: 11/10/2017 09:49

Amerika'nın biz Türklere uyguladığı vize kararı öncesinde TRT1'de western filmi izliyorum.Filmin ismi 'Kan davası'.

Kasabanın Şerifi'nin kızılderili eşine, yine başka kasabanın en bilinen adamının oğlu tecavüz eder ve öldürür.

Bunu öğrenen Şerif, eşine tecevüz edeni adalete teslim etmek için koyulur yola. Şerif'i bir sürpriz bekler. Eşinin ölümüne sebep olan, yıllar önce can borcu olan arkadaşının oğludur. 

Bu gerçeğin ardından oğlunu adalete vermeyen arkadaşı Şerif'in can düşmanı, yardım etmeyen tüm kasaba ise Şerif'in engelidir. Üstelik düşmanı kasabanın sahibi, neredeyse kasabalının da sahibidir.

Kasabalı, Şerif'in adalet isteğini komik, tehlikeli ve ölüm fermanını imzaladığı bir karar olarak görür. Sonuçta ne yapsa kasabalıdan yardım alamaz, tüm talepleri geri çevrilir. 

Şerif kasabanın düzenine teslim olmamak, suçluyu adalete teslim etmek için tek başına mücadele eder. Kasabalı yardım edeceğine, aksine suçluya ve güçlüye destek olur.

Sonuçta Şerif suçluyu zorla alır, adalet için yola koyulur, ancak güçlü yargılanmasını engeller.

Filmin bu sahneleri bana yazdığım köşe yazılarımı, acaba 'boşa kürek mi çekiyorum' hissiyatını, yel değirmenine karşı savaşan Don Kişot romanını hatırlattı. 

İçimi tıpkı Kan Davası filminde ki Şerif'in çaresizliği sardı. Bu kadar yazı yazıyoruz, haber yapıyoruz, insanların haklarını savunmak için birilerinin kinci hislerine maruz kalıyoruz, kasabanın sahibi Belediye Başkanları ise çok güçlü. 

Kasabalı onlardan yana, nemalanan kişiler hemen savunmada, sayıca fazla kişiler suçluyu vermeyiz, çünkü o güçlü ve bu yüzden haklı' tavrında. 

Amerikan filminin konusu beni bu hislere sürüklese de, Şerif adalet sevdasına rağmen çaresiz kalsa da, umutsuzluğa kapılmadan mücadeleye devam. Her köşe yazımız ve haberlerimiz okunduğu halde kalıcı çözümler üretilmesede, kasabalı bir gün bu düzene isyan edecek, 'buranın sahibi benim' diyenlere dersini verecek. En azından Şerif'in mücadelesi, kasabalıya da doğru yolu gösterecek. 

Biz bazı yandaş kasabalıya rağmen, kasabanın sahibini kendisi sanan seçilmiş veya atanmışlarsa rağmen,  yazmaya devam edeceğiz.

Her filmin sonu elbet mutlu bitmiyor. İçindeki mücadele ise insana umut veriyor.

Hayata Seyirci kalmamanız dileğiyle.

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı