Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

Gazipaşa

Yayın Tarihi: 05/12/2016 17:22

Gazipaşa

Keşif Ekibi Derneği üye ve gönülleri Gazipaşa da olacaklar. Bu güne kadar Antalya ve ülkemizin tanıtım, turizm, doğa ve tarihi mekanların gelecek kuşaklara bırakılmasında sayısız program ve projeyi hayata geçiren ekip bu kez Gazipaşa için harekete geçiyor.

Antalya’mızın güneşi Gazipaşa’dan yükselir. 180 km doğumuzda ki ilçemizle uzakları yakın etmek için harekete geçiyoruz. Gazipaşa denilince bu topraklarda narenciye ve muzun lezzetini ifade etmeden geçmemeliyim. Sahil şeridi 50 km üzerindeki ilçemizde balıkçılığın yetersizliğini de belirtmeliyim. Millete hizmet makamında bulunan Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik’e salı günü “Balıkçılığa” dair projesi olup olmadığını soracağım.  

Tarihi süreçte Kilikya’nın Selinus’u, Pamfilya’nın fethi sürecinde Selçuklu Sultanı 1. Aleaadin Keykubat’ın emanetidir. Moğollar’ın Anadolu’yu işgali sırasında Selinti, Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı idi. Karamanoğulları’nın hakimiyetinde tarihsel sürecine devam eden Selinti, Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet’in Deniz Kuvvetleri Komutanı (Kaptanı Derya) Gedik Ahmet Paşa’nın 1472 yılında zaferiyle Osmanlı toprağı olmuştur.

Gazipaşa turizm’den hak ettiğini alamıyor.

Gazipaşa’nın nesi var?

*Caretta Carettaların 17 yumurtlama merkezinden bir tanesi,

*Yalan Dünya Mağarası,

*Tarihi kale ve şehir kalıntıları,

*Tertemiz deniz ve kumsalları,

*Bol yeşil ve oksijenli yayları

*Gazipaşa havalimanıyla büyük bir turizm potansiyeline sahiptir.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in direktifleriyle ulusal / uluslararası kültürel festivallerimizden bir tanesi bu harika ilçe’ye kaydırılabilir.

Gazipaşa tanıtımı için, havalimanı başta olmak üzere doğal güzellikleri Büyükşehir’e ait bilbord, raket ve totemlerde yayımlanabilir. Hatta bu proje Keşif Ekibi Derneği misyonuyla tüm ilçeleri kapsayacak tarzda geliştirilebilir.

Kültür Daire Başkanlığı koordinasyonuyla Gazipaşa’dan Kaş’a, Elmalı’dan Akseki’ye, Serik’ten Finike’ye tanıtım ve turizm planlaması yapabiliriz.

Deniz, Kum ve Güneş zenginliğimizin yeni yol arkadaşları var. Tarih, Doğa, Kültür.

Keşif Ekibi Derneği ile sizde yaşadığınız kente katkı koymaya hazır olun.   

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı