Hakan İPKİN Hakan İPKİN Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ

Yayın Tarihi: 20/04/2015 10:19

Cumhuriyet Halk Partisi seçim reklamları TV’lerde dönmeye başladı. CHP Ali Taran ile anlaşınca bu tarz güzel düşünülmüş fikirler ortaya çıkması beni şaşırtmadı. Çok ince göndermelerle hükümete karşı, hükümetin yaptığı ama CHP nin tasvip etmediği olayları Milletçe Alkışlıyoruz diyerek ön plana çıkardılar. Bu arada bu reklam sayesinde alkışında sanki CHP’nin bir sembolüymüş gibide bir algı oluşturduğu tartışılmaz. Ali Taran zekasını konuşturmuş.

Ben reklam filmini izlediğimde beğendim, evet bazı şeyler sanırım CHP tarafından değişiyor diye düşündüm. Bir çok bölgede ön seçime gitmesi de bir değişimdir. Bu sayede insanlarda daha demokratik bir parti algısı oluştu.Bazı insanlarda CHP’ye karşı bir algı var negatif yönde, CHP öncelike bu algıyı değiştirmeye çalışıyor, bazı konularda başarılı da olduklarını düşünüyorum, ancak diyerek bir konuya değinmek istiyorum.

Bugün gazetelerde okuduğum bir haber beni hem üzdü hem güldürdü. Atilla Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı olarak görev yaptı. Tabiki geçmişte bir çok büyük gazetelerde haber müdürlüğü de yaptı. Basının dünyasının sağlam kalemlerinden bir gazeteci. Siyasi arenada CHP Milletvekili aday adayı olarak İzmir 2 bölgeden ön seçime girdi. Rakiplerinden birisi de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Ön seçim sonucuna göre Atilla Sertel 12.268 oy alarak sandıktan 3. Sırada çıktı. 1,3,5,... sıraları Genel Merkez tarafından kontenjana ayrıldığı için Atilla Sertel İzmir 2. Bölge CHP 6. Sıra milletvekili adayı oldu.

Buraya kadar herşey normal.Ancak bugün gazetelerde çıkan habere göre Atilla Sertel’in Basın İlan Kurumu'nun 27'inci dönem Genel Kurul üyesi olduğu ve kamu görevinden istifa etmediği için aday olamayacağını öne sürerek, birileri İl Seçim Kurulu'na dilekçe ile itirazda bulunmuş.

Dilekçe şu şekilde basınla paylaşılmış.

"Yüksek Seçim Kurulu'nun 05/01/2015 tarihli 6 sayılı kararı ve 2389 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu'nun 18. Maddesi gereği milletvekili adayı olmak için 10 Şubat 2015 saat 17:00'ye kadar kamu görevinden istifa etmeyen Atilla Sertel'in adaylık sıfatına haiz olmadığından adaylığının ve aday olduğuna dair mazbatanın iptalini talep ederim"

Bu dilekçeye karşılık İl Seçim Kurulu; değerlendirmeye yetkisi olmadığını belirterek dilekçeyi YSK’ya göndermiş. YSK da itirazı haklı bularak Atilla Sertel’in adaylığını iptal etmiş. Evet Atilla Sertel YSK tarafından kamu görevi olarak kabul edilen bir görevden zamanında istifa etmediği için milletvekili adaylığı iptal edildi. İşin ilginç kısmı Sertel’in açıklamalarında gizliydi

Sertel açıklamasının sonunda “Beni YSK’ya CHP'den 3 arkadaşımız şikayet etmiş” dedi.

Evet ön seçimden CHP üyesi 12.268 kişinin oy verdiği Atilla Sertel’i CHP li 3 kişi şikayet etmiş buna karşı ben CHP’ye ne derim. Ancak Milletçe Alkışlıyoruz derim!

Sağlıkla Kalın.

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı