Ezgi ŞENYURT Ezgi ŞENYURT Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

ORTODONTİK TEDAVİ YAŞI

Yayın Tarihi: 30/12/2016 10:15

Yaş olarak bir çocuğun ne zaman ortdontik tedavi görmesi gerektigini düşünürsek, bu zamanın oldukça erken yaşlar oldugunu bilmeliyiz. En basiti ve belki de en önemlisi olan ağızdan solunum fonksiyon bozuklugunun altı yaşlarından itibaren çene ve dişlerde deformitelere sebep olmaya başladığını düşünürsek, çocuğun ortodontik muayene için gereken yaşı ortaya çıkmış olur.

Gelişimsel,herediter,ırsi, fonksiyonel bozuklukların hepsi erken müdahale edildiğinde çok daha kolay tedavi edilebilen hastalıklardır.Örneğin parmak emen bir çocuğa iki sene parmak emdikten sonra değilde hemen müdahale edilirse, çenelerin etkilenmesi engellenmiş olur.

Eğer çocukta sadece diş çapraşıklığı var ise yani dıştan yüzüne ve çene yapısına baktığınızda veya sefalometrik tetkikle incelediğinizde herşey normal ise ortodontik tedavi için en uygun zaman, daimi dişlenmeye geçilen andır. Bu da genel olarak kızlarda 10-10.5 yaş, erkeklerde ise 11-11.5 yaşdır.

Ortodonti tedavisi dişleri daha düzgün sıralarken, dişlerinize daha iyi bakım yapabilmenize olanak sağlar, böylelikle dişlerinizde çürük riski azalmış olur.

 

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı