Alper TERSAKAN Alper TERSAKAN Toplam Yazı: Array Tüm Yazıları

KISA TÜYOLAR

Yayın Tarihi: 17/04/2016 22:51

Herkese merhabalar arkadaşlar son zamanlarda benimde içimde dert olan vücut geliştirme şampiyonalarında yaşanan anabolizan konusu bir çok kişiyi rahatsız ettiği gibi benide rahatsız etmekde.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ülkemizde doping konusunda neden bu kadar geride olduğumuzu düşünüp araştırdığımda ne kadar başarısız veya ne kadar elimize yüzümüze bulaştırdığımızı farkettim.

Hepimizin son zamanlarda konuşmaları yurt dışında veya avrupada steroidler serbest ama neden türkiyede yasak, arkadaşlar biliyoruz ki spor bakanlığımız doping konusunda asla taviz vermiyor tahminimce bakanlığımız da federasyon başkanımıza baskı kuruyor olabilir.

Bu yüzden yarışmaya hazırlanıp son anda yarışmakdan vazgeçen arkadaşlarımıza da gördüm.Bana göre anabolizan kullanımı müsabaka sporcularına yasaklanmaya devam edilirse ,türkiye şampiyonalarında veya milli takım seçmeleri komedi flimleri aratmayacak görüntülere sahip olacaktır.

Yurt dışına giden arkadaşlarımızda boyunun ölçüsünü alıp geri gelecektir.Umarım bu durum düzelir ve bizleri yurt dışında şampiyon olarak temsil eden yarışmacılar çıkar aramızdan.

Bir diğer konu ise spor salonlarında tertip düzen bizim ülkemizde ne yazık ki sistem üye çalışır aletle, ve kullandığı aleti yerine bırakmaz hoca gelir arkasını toplar. Bu davranışda bulunan çok samimi arkadaşlarımız da bu davranışda bulunuyor fakat uyardığımızda bizlere gönül koyuyorlar.İşin ilginç tarafı hem şikayet ediyorlar hemde aynı davranışı kendileride yapıyorlar.

Çoğu kişi salona üye olduğunda salonu üye olduğu süre içinde satın aldığını düşünebilir J ama arkadaşlar salonda hocayı eleştirmek kolay veya gittiğiniz salonun verdiği hizmeti beğenmeyerek eleştirebilirsiniz ama bir de kendinizi eleştirin. Sonuç olarak spor salonlarını sizler kirletiyorsunuz yada yıpratıyorsunuz, eğer her gelen üye kendi salonu yada evi gibi kullansa zaten hem diğer spor yapan kişilerin işini kolaylaştırmış olacak hemde kendi işini.

Sizlerden rica ediyorum arkadaşlar lütfen gittiğiniz spor salonlarının lavabolarını ve tuvaletlerini temiz kullanın en azından hepimiz hayatımızda bir kere olsun şifonu çekmişizdir. Kelimelere dökemeyecek kadar kötü manzaralarla karşı karşıya kaldık.Bu yüzdem hijyene ve tertip düzene kendinizden başlayın.

Antrenman ve program konusuna da değinmek istiyorum kısaca arkadaşlar ağır kilolar ile squat veya deadlift yapmak marifet değildir.Eğer siz kası doğru açı ile çalıştırmıyorsanız ve kası yormuyorsanız zaten bir gelişim göremezsiniz.

Avrupada squat deadlift gibi hareketlerin omurgayı zorladığından ve duruş bozukluğuna sebeb olduğundan önerilmeyen hareketler arasına girmiştir.

Bunun yerine omurganızı zorlamayacak hareketleri tercih edebilirsiniz (leg press, leg extension vs..) aynı şey göğüs, omuz, sırt ve kollarımız içinde geçerli hangi bölgeyi çalışırsanız çalışın doğru açıyla yapın ve o bölgeyi  hissetmeye çalışın.

Tekrar tekrar söylüyorum anabolizan steroidlere yönelmeyin ve özenmeyin,eğer sağlığınız yoksa bu sporu yapmanızın hiçbir anlamı yok.Çevrenizdeki bu işi iyi bildiğini zanneden arkadaşlarınızın yönlendirmeleriyle hareket etmeyin. İleride telafisi olmayacak sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizlere her zaman söylüyorum beslenme konusuna yoğunlaşın ve araştırın.Kaliteli beslenin elinizden geldiğince protein ağırlıklı beslenmeye çalışın.

Unlu mamüller,şeker oranı yüksek besinlerden uzak durun.İyi antrenman yapın, iyi beslenin ve iyi dinlendirin vücudunuzu kaslarınızın toparlanmasına izin verin.

Vücudunuz yaptığı antrenmanı sindirdiğinde daha iyi geliştiğinizi farkedeceksiniz.

 

GÜÇLÜ KALIN  J

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı