Kuraklık tehlikesi kapıda

Yaşam - Yayın Tarihi: 13/02/2018 13:00
Kuraklık tehlikesi kapıda

Normalin üstünde seyreden hava sıcaklıkları ve beklenen yağışların bir türlü gelmemesi nedeniyle ülkemiz kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Buğday tarlalarındaki sararmalar dikkat çekiyor.  


Bursa’nın tarım ambarı Yenişehir ilçesinde de kuraklık çiftçileri kara kara düşündürüyor. Beklenen yağışların olmaması halinde rekolte ve kalitenin düşeceği ifade ediliyor.

Ekim ve Kasım aylarında ekilen buğdayların kar ve yağmur yağışının azlığı sebebiyle sararmaya başladığını belirten Yenişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hakan Aranmaz, ekinin azot yetersizliğinin gözle görülür duruma geldiğini söyledi.

Kuraklık yüzünden azot toprağa karışamadı

Havada bulunan azotun ancak yağışlar sayesinde toprağa karışabildiğine dikkat çeken Hakan Aranmaz, “Azot gazı yağışlarla toprağa karışıyor ve burada amonyum ve amonyum nitrat formuna çevrilince bitki tarafından alınıyor. Yetersiz yağış yüzünden azot gazı toprağa karışamadı” dedi.

Sadece buğdayda değil meyvede de sıkıntılar yaşanacağını belirten Hakan Aranmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meyveye böyle giderse ilaç yetiştiremeyeceğiz. Mart ayında dondan da bir çok meyve ağacı etkilenecek. Bu yıl Yenişehir çiftçisi için sıkıntılı bir sene olabilir. İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağar da çiftçinin sıkıntıları biter”.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı