Aşırı terlemeye son!

Yaşam - Yayın Tarihi: 10/10/2017 11:23
Aşırı terlemeye son!

Düzensiz kan dolaşımı, ağır fiziksel aktivite, dengesiz beslenme diyet, ateş, diyabet, anksiyete, kalp yetmezliği, gebelik, aşırı aktif tiroid bezi, alkol kullanımı, menopoz, yaralanmaya bağlı olarak aşırı terleme meydana gelebilir. Ancak hiçbir fiziksel aktivite yapmadan terliyorsanız o zaman ciddiye almanız gerekir. Terlemenizi evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle azaltmanız hatta durdurmanız mümkün olabilir


Hiperhidroz tedavi edilmezse, sizi sosyal olarak rahatsız edebilir. Vücut kokusuna neden olabilir. Hiperhidrozdan kurtulmak için evde yapabileceğiniz yöntemler vardır.

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı alın ve aşırı terleyen alanlara banyodan sonra sürün.

2. Domates

Her gün aşırı terlemeyi durdurmak için bir bardak taze domates suyu için ya da her gün 2-3 domates yiyin.

3. Patates

Bir dilim patatesi alın ve aşırı terleyen alanlara sürün. Patates fazla teri emer. Ayrıca patates suyu da uygulayabilirsiniz.

4. Çay Poşetleri

Avuç içleriniz aşırı terliyorsa bir çay poşetini sıcak suyun içinde demleyin. Demlenen çay soğunca ellerinizi içine batırın. Vücudunuz terliyorsa demlenmiş çay iye vücudunuzu yıkayabilirsiniz.

5. Üzüm

Üzüm vücudun ısısını dengeler ve böylece terlemeyi azaltır. Her gün bir avuç üzüm yiyin ve taze üzüm suyu için.

6. Tuz

Biraz tuz ve limon suyunu karıştırın ve ellerinizin üzerine masaj yapın. Bir süre sonra soğuk su ile yıkayın. Bu uygulama ter bezlerinin aktivitesini azaltır.

7. Çay Ağacı Yağı

Aşırı terleyen bölgelere çay ağacı yağı sürün. Yüzde 50-50 oranında su ile çay ağacı yağı karıştırın ve pamukla terleyen alanlara uygulayın. 30 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın ve kurutun.

8. Sirke

Koltukaltı, avuç içi ve ayakların terlemesini azaltmak için 1 litre suya yarım fincan elma sirkesi karıştırın ve bu karışım ile ayaklarınızı ıslatın.

9. Pişirme Sodası

Kabartma tozu ile terleyen alanları ovun. Böylece terleme sebebiyle kötü kokuların oluşması engellenecektir.

10. Mısır nişastası

Aşırı terleme olan bölgelerin üzerini mısır nişastası ile ovun. Hem terlemeyi önler hem de teri emer.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı