Kurban Bayramı tatili tartışma yarattı.

Turizm-Tatil - Yayın Tarihi: 10/08/2017 19:03
Kurban Bayramı tatili tartışma yarattı.

Sektörün ve tatilcilerin günlerdir dile getirdiği Kurban Bayramı tatili uzatılması tartışılırken, konu başka bir mecraya kaydı. 


Bugüne kadar bayram vb. dönemlerde hafta içinde kalan günlerin birleştirilerek tatilin uzatılmasına ilişkin uygulamanın önümüzdeki günlerde kutlanacak Kurban Bayramında da kutlanması ile ilgili olarak sektörün her kesimi ve tatilcilerin dile getirdiği talepler başka bir platforma çekildi.
 
Bakanlar ne diyor
Sektör ve tatilciler 6 günlük bayram tatilinin 28-29 Ağustos'un da dahil edilerek 10 güne uzatılmasını isterken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Türkiye'nin tatilden daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum” dedi.
Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise Kurban Bayramı tatiliyle ilgili "Bu konu Bakanlar Kurulu'na gelmedi. Bakanlar Kurulu'na gelirse konu konuşulur” dedi. 
 
Tartışmaya iş çevreleri de katıldı. 
Konuyla ilgili tartışmaya katılan ihracatçılar, bayram tatilinin uzatılmasıyla turtizme kazandırılacak para miktarına "Biz üretirsek ülkeye 2 milyar dolar kazandırabiliriz" değerlendirmesi ile karşılık verdi.
 
İstanbul Kimyevi Sanayicinin bir gününün bile çok değerli olduğunu dile getiren Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, "Bu milletin çalışmaya ihtiyacı varken, tatili uzatalım demek doğru değil. Türkiye'ye yabana turist gelmesi gerekiyor. Yerli turist zaten izin alıp tatile çıkabiliyor. Neden bir daha bayramda tatile çıksın ki. 6 gün tatil bile fazlayken, 10 güne çıkarılması saçma olur. Bu ülkenin çalışmaya ve işe ihtiyacı var" dedi. 
 
 
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, tatilin uzatılmasına ilişkin, "Milletvekilleri bile aylık tatil yerine 1 hafta tatile gitsinler önerisiyle karşılaşırken, bayramlara ilave yeni resmi statülü tatil herhalde bize mahsus olsa gerek. Zaten yılın 5'te 2'si tatil, bayramda ilave tatil yapacaklar izin sürelerinden kullanabilirler” diyor.
 
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de tatil tartışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ben sanayiciyim. Tabi ki çalışmak isterim. Türkiye üretmeli. En önemli konsantrasyonumuzun bu olması gerekiyor” dedi.
 
 
Kısa adı TÜROFED olan Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise söz konusu tatil süresince otellerde konaklayanların sayısının 300-500 bin arasında, toplamda akraba ziyareti ve diğer amaçlı seyahat edenlerin sayısının 1 milyonun üzerinde olacağını, hatta milyonlarla ifade edileceğini söyledi. Ayık, uzun tatilin sektörü olumlu yönde etkileyeceğini ifade etti. 
Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı