Antalya'da 'Torağın Sultanları' projesi

Tarım ve Hayvancılık - Yayın Tarihi: 19/08/2017 19:03
Antalya'da 'Torağın Sultanları' projesi

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü "TOPRAĞIN SULTANLARI” isimli yeni bir projeye daha imza attı.


Antalya Muratpaşa Ziraat Odası ve İlçe Ziraat Odaları tarafından da desteklenen projede tarımsal üretimin can damarı, olmazsa olmazı kadın çiftçiler Türkiye'nin yöresel, tarihi ve kültürel  zenginlikleri ile buluşturuluyor.

Toprağın Sultanları Projesi ile ilgili açıklamada bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Müdürü Mustafa Özen şunları söyledi; " Kadın çiftçilerimizin tarımda çok önemli bir yeri var. Üretimin yüzde 50'sinde onların alın teri ve emeği var".

Özen şöyle devam etti; "Üretimde bu denli aktif rol oynayan kadın çiftçilerimizin güçlendirilmesi amacıyla eğitim ve yayım faaliyetleri başta olmak üzere yürütülecek her bir çalışmanın kadın çiftçilerimizin kapasitelerinin geliştirilmesine olumlu ve anlamlı katkıları olacağı aşikardır. Yürüttüğümüz çalışmalarda şunu görüyoruz ki kadın çiftçilerimiz öğrenmeye ve yenilikleri benimsemeye daha açık" .

Kadın çiftçilerin çağın gereksinimlerine çok daha kolay adapte olabildiklerini de kaydeden Özen, "Kadın çiftçilerimiz adına gerçekleştirilecek her çalışma onların tarımda daha etkin rol oynamalarına, güçlenmelerine, sahip oldukları potansiyelin gerçek boyutunun farkına varmalarına ve bu potansiyeli kullanmalarına  büyük yarar sağlayacaktır.Biz onlara ne verirsek misli ile karşılığını alıyoruz. O nedenle kadın çiftçilerimiz için elimizden gelenin fazlasını yapmak için farklı çalışmalar yapıyor, değişik projelerle onların yanında olmaya çalışıyoruz. Toprağın Sultanları da bu projelerden biri" dedi.

Projenin kadınların bilgi, birikim ve kültür düzeylerinin arttırılması, ülkemizin farklı yörelerini tanımları noktasında önemli olduğunu aktaran Özen,   " Kadın  çiftçilerimiz bu sayede yoğun ve yorucu tempolarından sıyrılarak daha motive olmuş bir biçimde evlerine dönerek tarımsal üretimdeki performanslarını daha verimli kullanacak" diye konuştu.

Toprağın Sultanları Projesinin bu ayki misafirlerinin Alanyalı kadın çiftçiler olduğunu söyleyen Özen, kadın çiftçileri misafir eden Atatürk Orman Çiftliği yetkililerine ve Alanya Ziraat  Odasına katkıları için teşekkür etti.

Proje kapsamında Ankara'ya giden kadın çiftçiler Atatürk Orman Çiftliği süt işleme tesisi, meyve suyu fabrikası ve fidelikleri ziyaret etti. Çiftliğin meşhur dondurmasının nasıl üretildiğini yerinde gören kadın çiftçilerimiz ardından dondurmanın tadına baktı.

Öğleden sonraki programda kadın çiftçiler ziyaret etmeyi çok istedikleri Anıtkabir ile Cumhurbaşkanlığı Külliye'sini görme fırsatı buldu.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı