Genç girişimci Başak Kolağasıoğlu ile 'güzellik kokan adım'

Sektör & Firma - Yayın Tarihi: 31/07/2017 15:48
Genç girişimci Başak Kolağasıoğlu ile 'güzellik kokan adım'

Zordur girişimci olmak… Zordur hedeflerinden önce sektörü tanımak ve bu alanda adımlar atmak. Bu güne kadar mesleki birikim anlamında çeşitli tecrübeler edinen, edindiklerini ise BK Estetik markası ile bütünleştiren bir isim Başak Kolağasıoğlu. Genç ve güzel girişimci ile en estetik cümleler eşliğinde, en mesleki birikimlerle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


BEKLENTİLERİN BÜYÜK OLDUĞU SEKTÖRDE, Güzellik Kokan Adım!

Bu güne kadar mesleki birikim anlamında çeşitli tecrübeler edinen, edindiklerini ise BK Estetik markası ile bütünleştiren bir isim Başak Kolağasıoğlu. Genç ve güzel girişimci ile en estetik cümleler eşliğinde, en mesleki birikimlerle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Başak Kolağasıoğlu ismini söylerken ilk akla gelen soru herhalde soy isminizin anlamı olur. Zira, sağlık ve güzellik alanlarında hizmet verenler genelde isimleri ile ön plana çıkarlar. Bu nedenle soy ismin anlamı ile başlayalım mı sohbete?
Soyismimin anlamı: ‘Kolağası’, Osmanlı ordusunda yüzbaşı ile binbaşı arasında yer alan rütbe. Atalarımdan birisi de bu rütbeye sahip. Telafuz etmek zor olasa da duyulmayan bir isim olduğu için akılda kalıcılığı mümkün.
Türk Silahlı Kuvvetlerine her daim ilgim vardı (soyadımdan kaynaklı da olabilir belki) Bu yüzden vatan millet konusunda çok hassas olduğumu bilirler beni tanıyanlar. Meslek seçiminde de önceliğim bu yönde olmuştu fakat TSK sağlık problemlerimden dolayı olmadı. 
 
Doğma büyüme Antalyalıyım. Atalarımız Horasandan göç olduğu dönemde Konya Kadınhanı’na yerleşmişler, oradan da Antalya ya. 27 yaşındayım ilkokul dönemimi Antalya’nın kumluca ilçesinde tamamladım. Ortaokul ve lise dönemlerini Antalya merkez de. Lise en güzel yıllardı mesleğimle ilgili atılan ilk tohumlar olduğu için belki de. 
 
Mesleğe ilk başladığınız yıldan bu günkü tecrübe erişimine değinirsek…
Meslek seçimi aslında hayatımızın en önemli kararlarından birisi. Sizde biliyorsunuz ki insan sevdiği işi yaparsa mutlu olur. Daha fazla üretmek ve kazandırmak ister. Güzellik sektörüne her daim ilgim vardı bunu daha profesyonel olarak yapmak için teknik ve torik olarak güçlenmem gerekiyordu sadece. 2003 yılında İsmet İnönü Kız Meslek ve Teknik lisesine başladım.
 
Çok şanslıydım bence dönemin meslek alanında Antalya’nın en iyi hocalarından eğitim aldım. 2005 yılında okulumuzun aracılığıyla alan derslerinde başarılı olan öğrenciler ile Almanya’ya gittim. 1,5 ay kaldık. Almanlar kozmotoloji anlamında bizden çok öndeler. Yıllardır böyleydi hala da öyle buna Fransa ispanya gibi ülkeler eklendi. Meslek anlamında çok güzel deneyimler elde ettim.2006 yılında mezun oldum ve artık deneyimlere yenilerini ekleme gelişme zamanıydı. 
 
2007 yılından itibaren güzellik merkezleri, doktorlar, Antalya’nın neredeyse en iyi noktalarında görev aldım. Verdikleri ücretlere hiç takılmadan uzun vadeli çalışmayı hedefleyip sadece işime konsantre oldum. 9 yıllık bir merkez deneyiminin ardından, saha dediğimiz satış pazarlama kanalına geçmeye karar verdim. Burada ki amacım ise insan ilişkilerimi güçlendirmek doğru diyalog, farklı karakterler de insanlar tanımak ve en önemlisi piyasa alışkanlıkları neler,alıcı ne istiyor, ticarette Antalya disiplini nasıl bunları görmek istiyordum.Ve gittiğim her yerden mutlaka bir bilgi sahibi oluyor yeni şeyler öğreniyordum. 
 
Yurtdışı ve Türkiye’de çok farklı yöntemler gördüm’ dediniz, biraz açar mısınız? 
Çok basit ama bugün hala muzdarip olduğumuz bir konu diyabet. Türkiye’de o zamanlar diyabet hastalarına sektörel anlamanda yapılamayan bir takım uygulamalar orada çok profesyonel ve hijyenik ortamlarda rahatlıkla yapılabiliyordu. Bilirsiniz onların enfeksiyon ve komplikasyon oluşturması çok yüksektir. Bu nedenle diyabet hastası olan bir çok bay ve bayan manikür pedikür yaptıramaz.
 
Fakat medikal manikür pedikür dediğimiz kesme işlemi yapılmadan uygulanan yöntemle bu çok kolay. Şuan Türkiye de var fakat çok sonra ulaştı bize bu konuda biraz geriden geliyoruz. Araştırma kanallı çok iyi kozmotoloji konusunda dev asa fabrikalar var sürekli üretip yenileniyorlar. Türkiye ‘de buna çok müsait bir ülke son yıllarda yeni yeni yerli üretime geçmeye başladık geliştirilirse çok iyi olacağına inanıyorum.
 
Marka oluşturmak çok zordur. Bu kadar birikimden sonra kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız bir yol çizmeniz gerekiyordu…
Hedefler olmadan ilerlemek mümkün tabiî ki ama benim hedefim bir gün kendi işletmemi kurmaktı. Bunun için doğru zaman bilgi birikimi ve deneyim şart. Uykusuz geçen geceler, ekipmanlar  yazı reklam çalışmaları her şeyi emek emek yapıyorum bilgilerimi tazeleyip yeniden gelişiyorum onunla. Kısacası BK ESTETİK şuan benim bebeğim…
 
İnsanlara kendilerini iyi hissetmek için ne yapıyorsunuz?
Güzel hissetmek için öncelikle psikolojik olarak iyi gelmek gerekiyor. Her kadın zaten güzeldir. Bir ruj bile kadını değiştirebiliyor. Yaptığımız bir çok uygulamada ilk amacımız doğallığı bozmamak. Ama kesinlikle estetiğe karşı değilim, ihtiyaç olduğu takdirde yapılabilir. İhtiyaç nedir, kadının kendini iyi hissetmesidir.
 
Kaz ayağı çizgileri, göz altı torbaları ya da selülitleriniz var diye mutsuzsanız ve bunların bir tedavisi varsa, böyle devam etmek zorunda değilsiniz. Mümkün olduğunca yüz hatlarını değiştirmeden, yüzün daha canlı, daha doğal olması için tedavi uyguluyoruz. Yapılan uygulamalarla yaşlanma durumunu biraz daha geriye alıyoruz. Yaşlanmayı durdurmak mümkün değil, bizler bunu minimum seviyeye indiriyoruz sadece. 
 
Sağlık açısından değerlendirdiğimiz zaman?
Tabiki medikal ve estetik operasyonların tamamı sağlığımızı ilgilendiren işlemler. Bu nedenle yapılan bir takım uygulamalar (Dolgu botox örümcekağı vs.) kesinlikle doktor tarafından yapılmalıdır. En büyük sorunlarımızdan birisi leke problemi Antalya’da yaşayan her 5 bayandan 4 tanesinde muhakkak bu sorun var bu nedenle yaz kış düzenli olarak güneş kremi kullanmak gerekiyor. 
 
Edindiğiniz tecrübelerde baylar mı, bayanlar mı daha çok ön planda? 
Tabi ki bayanlar. Ağırlıklı olarak lazer epilasyon daha çok ön planda. 15 sene önce lazer epilasyon lükse girerken, şuan tamamen ihtiyaç konumunda.Fakat son yıllarda baylar da en az bayanlar kadar ilgili bu konuda.
 
Peki müşteri alışkanlıkları dediğimizde farklı farklı türde insanlarla karşılaşıyorsunuz. Antalya bu iş için ne kadar kolay, ne kadar zor bir şehir?
Çok zor, hatta dolmuş ve doymuş bir şehir. Antalya’da merkezler çok fazla bununla birlikte inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Nedeni  ise yeterince denetim yapılmıyor olması ve sektörle hiçbir bağlantısı olmayan kişilerin bile bir şekilde ekipmanları temin edip bu işlemleri yapması.
 
Yaptığımız iş aslında çok basit görünüyor fakat tamamen sağlıkla ilgili bu yüzden denetimleri sağlık bakanlığı tarafından yapılmalı merkezlerin yeterlilik belgeleri uzmanların düzenli eğitim süreçleri olmalı.
Son zamanlarda çıkan haberleri görüyorsunuz merdiven altı dediğimiz uygulamalar. Bu şekilde devam ettiği sürece ne yazık ki işini hakkıyla yapan yerlerde zarar görüyor çok üzücü.
 
Kullandığımız ürünler Gıda tarım ve köy işleri bakanlığı tarafından inceleniyor ne yazık ki…
 
Güzellik merkezine gelmek için bir yaş sınırı var mı? Hangi hastalar gelmeli yada gelmemeli?
Tabi ki herkes gelebilir misafirimiz olabilir :) Fakat söz konusu uygulamalar kesinlikle 18 yaş altı yapılmamalı. Daha kendi anatomisini tamamlayamayan bir vücut bir cilt için kesinlikle doğru bulmuyorum. Günümüzün en büyük handikaplarından birisi olduğu yaştan büyük gösterme çabası. Deri hastalıkları ile ilgi her türlü uygulamalar kesinlikle hastane ortamında müdahale edilmeli. 
 
 
Antalya dersek?
Deniz, Turunçgiller ve tabiî ki reçel 
 
Heyecan dersek? -Sevgi
 
Yemek dersek?
Karnıyarık, Bamya Çorbası
 
Renk ve nedeni dersek?
KIRMIZI-BEYAZ rengimiz belli olsun  :)
 
Otomobil dersek? -Audi 
 
Bir kadına verilebilecek en güzel hediye nedir dersek?
Kadın doğası gereği anaçtır. Kendi ihtiyaçlarını ve karşı tarafın ne isteğini bilir ve ona göre hareket eder. Ona vereceğiniz şefkat ve ilgi size fazlasıyla geri gelecektir.
 
Güzellik dersek? -Tabiki Gülmek :)
 
Son olarak gelecek hedefinizi bir cümlede özetlemenizi istersek…  
Her zaman en iyi ve doğru olanı hedefleyip sizlerle birlikte ilerlemek.
 
 
 
 
 

 
Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı