Varis, kabusunuz olmasın!

Sağlık - Yayın Tarihi: 12/08/2017 15:48
Varis, kabusunuz olmasın!

Varislerden kurtulmak için bir çok yöntem vardır. Fakat bunun tek kesin kurtuluş yolu ameliyattır. Şayet ameliyat olmak istemiyorsanız, bu çirkin görüntülerden ve varis ağrılarından kurtulmanın evde uygulayabileceğiniz basit çareleri vardır.Varisleriniz hafif miktarda ve ağrısızsa, evde tedavi yöntemleriyle, hayat tarzınıza uygulayacağınız bir kaç iyileştirme ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.


Duruş Pozisyonu Önemli
Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının. Ayaklarınızı devamlı aynı pozisyonda tutumak sirkülasyonu azaltır. Buna karşı pozisyonunu değiştirerek, ayaklarınızı uzatarak iyi bir kan dolaşımı sağlayıp, varisten korunmanızı sağlayacaktır. Pozisyonunuzu 30 dakikada bir değiştirin. Ofiste kalkın bir yürüyüş yapın, bu mümkün değilse, ayağa kalkın ve oturmadan önce hafifçe bir gerinip kendinize gelin.

Bacaklar Yukarı!
Bacaklarınızı kaldırın ve kırmadan dikleyin. Otururken ayaklarınız yukarıda pozisyonda oturmak, kan damarları üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bunun gibi ayaklarınızı bükmeden oturmak damalarlar üzerindeki olası basıncı önleyecektir. Ayaklarınızı bükmekten kaçındığınız gibi, kollarınızda varis varsa dirseklerinizi de bükülü tutmaktan uzak durmalısınız. Mümkünse ayaklarınızı bir tabure veya sandalyeye uzatın ve öyle oturun bu durum kan dolaşımını artıracaktır. Zaman zaman ayaklarınızı kalp seviyenize kaldırmakta varisi önlemekte etkili bir yöntemdir. Uyurkende ayaklarınızın altına üç dört yastık koyup yüksekte tutun. Yatarken ayaklarınızı uzatmak, otururken bükmeyip uzatmak gibi önemlidir.

Giysilerinize Dikkat!
Yüksek topuklu ve dar giysiler giymekten uzak durun. Bu giyim öğeleri kanın damarlar üzerindeki dolaşımını güçleştirir. Varislerden korunmak için bu tavsiyelere uymak şarttır. Özellikle bel çevresi, bacaklar, ve kasıklardaki dolaşımı engelleyen dar giysilerden sakının. Az topuklu ayakkabı giymek baldır kaslarınızın daha iyi çalışmasına böylece iyi bir sirkulasyona neden olmaktadır.

Egzersiz Yapın
Günlük hayatınızda egzersize yer vermeniz hem iyi bir dolaşım hem de kas oranında artma demektir. 30 dakikalık yürüyüş bile vücuttaki kan dolaşımında özellikle bacaklardaki dolaşım üzerinde pozitif etki sağlamaktadır. Kardiyovasküler egzersizlere yönelmek, vücudun daha fazla kan pompalamasını sağlayarak, kol ve bacaklardaki kas oranını artıracak ve sizi varisten uzak tutacaktır.

Fazla kilonuz varsa kilo verin!
Şayet şişmansanız, bu ayaklarınızın üzerine ekstra yük binmesi demektir, bu da varise açık bir davetiyedir. Yediklerinize dikkat ederek ve biraz sporla kısa sürede istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz. İdeal kilonuza inmeyi kendiniz başaramadıysanız, bir diyetisyenden yardım almanızı öneririz.

Dengeli Beslenin
İçinde bol taze sebze ve meyvenin bulunduğu bir diyet, bedeninizdeki tuz oranını dengeleyecek, lifli gıda alımını artıracak ve böylece kan basıncı stabilize ederek, damarların üzerindeki yükü hafifletecektir. Bu yolu izlemek sizi varisten koruyacaktır.
Düşük tuz oranlı bir  beslenme programı bacaklarınızıdaki ödemi azaltacaktır. Bu faydalı yiyeceklerdeki antioksidanlar da güçlü ve sağlıklı damarların oluşmasını sağlayacaktır.

Flebektomi Yöntemi
Yaklaşık 1cmlik kesilerle çok kalın varislere uygulanan bir yöntemdir. Belden uyuşturma veya genel anastezi ihtiyacı olan bu yöntemde özel cihazlar yardımı ile kesiden girilerek varisler çıkartılır. Küçükte olsa kesik izleri kalır. İşlem sonrası kendiliğinden, 2-3 haftada geçen morluklar olabilir.

Sigara Ve Alkolden Uzak Durun!
Sigara ve alkol kan basıncınızı olumsuz yönde etkileyen durumlardandır. Bunları hayatınızdan çıkarmak, vücudun sağlığa kavuşmasını sağlamaktır, sağlıklı vücut sağlıklı organlar, damarlar, ve iyi bir dolaşım demektir. Alkol kan damarlarınızı genişleterek varise yol açar. Sigara ise tansiyon üzerinde direk etkilidir, sigarayı bırakmak varisten kurtulmakta atılacak en önemli adımlardandır.

Varisli Bölgeye Lazer
Lazer tedavisi genellikle küçük damarlar üzerinde kullanılır. Güçlü bir lazer ışığı küçük öbekler halinde varisli bölgeye uygulanır ve bu görüntülerin yok edilmesi amaçlanır. Bu tedavi 15-20 dakika sürer ve 3mm’den geniş varislerde uygulanmaz. Varisiniz yaygın değilse, 2-5 seansla bu iletin görünümünden kurtulabilirsiniz.

Varis Çorabı Giyin
Ayaklarınıza kompres uygulayan bu çoraplar, varis üzerine terapötik baskı uygulayarak geçici de olsa varis ağrılarının hafiflemesine ve bu problemle başetmenize yardımcı olacaktır. Bu çorapları eczanelerden veya mağazalardan temin edebilirsiniz. Çoraplar sayesinde tüm ayaklarınız belli basınç altında tutulacaktır. Çoraptan başka, medikal malzeme satan yerlerden varis için yeni teknolojik ürünlerde temin edebilirsiniz, fakat doktorunuza danışmadan bunları kullanmayın.

At kestanesi Variste Etkili!
Atkestanesi varis ağrılarından kurtulmakta ve varisi azaltmakta etkisi bilinen bir bitki özüdür. Bazı çalışmalar at kestanesinin varis çorabı gibi etkili bir çözüm olduğunu gösteriyor. Atkestanesi bitkisi damarları desteklemek dendiğinde etkileyici referanslara sahip. Bitkinin tohumları, kestanenin kendisi, aescin olarak adlandırılan saponin içeren özel bir bileşen içerir ki bu bileşen damarların şişmesini engelleyebilir. Aescin aynı zamanda anti-inflamatuvar bir ajan olmasının yanı sıra damarın sertliğini kaybetmesini engelleyerek kan damarlarını kuvvetlendirir. At kestanesi kullanımı ile ağrı, yorgunluk, gerginlik hissi ve bacaklarda şişme, kaşıntı dahil olmak üzere tüm semptomlarda belirgin azalma veya tamamen iyileşme gözlemlenmiş.

Varislere Elma Sirkesi!
Bu kötü ağrılı görüntülere elma sirkesi sürmenin tıbbi olarak kanıtlanmış bir yararı yok, fakat halk arasında yaygın bir kullanımdır. Elma sirkesini bir pamuğa sürün ve varisli bölgeye sürerek, ardından bir kumaşla bölgeyi kapatın. Kumaş bölgede, etkisini göstermek için, yarım saat kalsın.

Skleroterapi Tedavisi Uygulatın
Bu varisten kurtulamanıza yardımcı olan bir enjeksiyon türüdür. Tedavide doktor varisli bölgeye enjeksiyon uygulayarak kan akışını tamamen durdurur ve varis yara halini alıp gözden kaybolur. Anestezi gerektiren bir yöntem değildir. 6-8 hafta boyunca uygulanır. Microsclerotherapy denilen bu tedavinin diğer bir şeklide mevcuttur.

Endovenöz termal ablasyon Yöntemi
Bu tedavi için, lazer ya da radyo dalgaları güçlü ısı ile varis damar görüntülerini yok etme yöntemidir. Derin varisleri tedavide bu yol uygulanır. Doktorunuza danışarak bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı