İlk defa duyacağınız bir yöntem! Su orucu nedir? Eziyet mi yoksa şifa mı?

Sağlık - Yayın Tarihi: 12/01/2018 17:13
İlk defa duyacağınız bir yöntem! Su orucu nedir? Eziyet mi yoksa şifa mı?

Su orucu, bedeni bir süre aç bırakıp sadece su ile beslenme diyetidir. Türkiye'de pek bilinmeyen su orucu yurt dışında “Water fast” ve “water treatment” kliniklerinde uzman kontrolünde uygulanıyor.


Su orucu nedir, nasıl yapılır?

Su orucu, su dışında başka hiçbir şey tüketmeyerek yapılan bir kür türü. 24 saat ile 72 saat arasında uygulanır ve yılda bir kere yapılabilir. Şifa orucunda her saat başı su içilir. 

Su orucunun yararları

Bazı hastalıklar için risk faktörlerine sahip kişilerin 'kısa süreli açlık'tan yararlanabileceği düşünülür. Bu risk faktörleri arasında:

Kalp hastalığı

Yüksek tansiyon problemi

Yüksek kolestorol

Diyabet sorunu

Aşırı kilo problemi

Vücut, enerji kaynağı olarak tercih ettiği karbonhidratlara erişemediğinde, yağ kullanır. Bu nedenle vücutta depolanan yağlar yakılmaya başlanır ve hızlı bir şekilde kilo vermenin önü açılır. Diyet uzmanları, su orucuyla hızlı bir şekilde kilo vermek yerine, sağlıklı bir beslenmeyle ve düzenli bir egzersiz eşliğinde kilo vermenin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. İbn-i Sina’nın eskiden hastalarına 3 günlük şifa orucunu uygulattığı söylenir. Ayrıca, bazı toplumlarda su orucunun, fizyolojik arınmanın yanı sıra, psikolojik bir arınma sağladığına dair inançlar var.

Hızlı kilo veriliyor

Su orucunda hızlı kilo verildiği için metabolizma yavaşlıyor. Yaklaşık olarak metabolizma hızı 1/3′e kadar düşüyor. Bu sebeple, oruç esnasında ve sonrasında muhakkak surette, metabolizma hızını artıracak spor yapılır ve takviye alınabilir. İkna olmadan ve bir doktora başvurmadan asla başlamayın Eğer beyin olarak hazır değilseniz bu diyet sakıncalı olacaktır. Yani hazır olmadan ve doktor onayı almadan bu diyete kesinlikle başlamayın.

Yurt dışında klinikler mevcut

Yurt dışında “Water fast” ve “water treatment” klinikleri var. Çin, Hindistan, Kanada, ABD, İsveç ve Fransa’da bu kliniklerden fazlasıyla var.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı