Şehirler arası bir başarı hikayesi! Mustafa Oğuz

Röportaj - Yayın Tarihi: 14/01/2017 11:43
Şehirler arası bir başarı hikayesi! Mustafa Oğuz

Küçük bir işletmeden hızla büyüyerek Türkiye’nin büyükşehirlerine yayılan bir başarı hikayesi… Antalya’nın başarılı iş adamlarından Ova Kargo ve Taşımacılık firmasının sahibi Mustafa Oğuz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1977 yılında Konya’da doğdum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım. Eğitim hayatımı Konya’da tamamladıktan sonra ticaret hayatıma da 1993 yılında yine Konya’da başladım. 2004 yılında Antalya’ya yerleştim ve yaklaşık 13 yıldır Antalya’da yaşıyorum. Bu şehirde çok mutluyum, İşime aşığım ve çalışmayı çok seviyorum.

Ova Kargo’nun kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Ova Kargo 1958 yılında, İstanbul Sirkeci’de 50 metrekare bir dükkân ile İstanbul-Konya arasından taşımacılık yapmak üzere kurulmuştur. Zaman içerisinde sürekli büyüyen ve kendini yenileyen firmamız sırasıyla Kayseri-Antalya-İzmir-Ankara bölgelerinde şubeleşmiş ve bugünlere gelmiştir. Ova Kargo olarak 1958 yılında 2 kişi ve 1 araçla başlayan ticaret hayatımıza bugün yaklaşık 200 kişilik bir ekip ve değişik boyutlarda yaklaşık 100 araçlık filomuz ve 9 şubemiz ile devam ediyoruz.

İş dünyasında yer alan ve istihdam sağlayan bir firma olarak piyasalardaki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef bu sene ülke olarak çok büyük bir imtihandan geçiyoruz ve bu durum bizleri de fazlasıyla etkiliyor. İşlerimiz önceki senelere göre biraz düştü ve çok ciddi tahsilat sıkıntısı yaşıyoruz. Maliyetlerimiz gerek personel olarak, gerekse de akaryakıt fiyatlarındaki artış sebebiyle sürekli yükseliyor. Bunun üzerine daralan piyasalar da eklince gerçekten ayakta kalmanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Durum böyle olunca sektördeki firmalar ayakta kalabilmek için amansız bir rekabete girdi ve bu rekabet nedeniyle fiyatlar, dolayısıyla da kazancımız düştü.

Sektörünüzün özelindeki sorunlar neler?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de sıkıntılar oldukça fazla. Bizim mesleğimizde en önemli sorunların başında işletmelerin yetki belgeleri ve mesleki yeterlilik belgeleri geliyor. Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı bizden bu işi yapabilmemiz için şartları oldukça zor olan belgeler istiyor. Biz şirket olarak bütün belgelere sahip olan bir firmayız ancak birçok taşımacılık firmasında bu belgeler mevcut değil ve herhangi bir denetim de ne yazık ki söz konusu değil. Dolayısıyla haksız bir rekabet ortamı var. Bu durumun bir an önce düzeltilip, adaletin sağlanması şirket olarak en büyük dileğimizdir. Son olarak ülkemizin geçtiği süreç bittikten sonra eskisinden daha güçlü ve güzel günlerin geleceğine olan inancımız tamdır. Ülke olarak güzel günler bizleri bekliyor.

Sektörün Antalya bazındaki değerlendirmesini yapmak gerekirse, bu konuda neler söylersiniz?

Lojistik sektörü önümüzdeki yüzyılın sektörleri arasında gösterilmektedir. Biz de bu durumun farkında olan bir işletme olarak sürekli kendimizi yenileyerek zamana ayak uydurabilen bir firma olarak devam etmek istiyoruz. Biliyoruz ki insanların lojistik ihtiyacı hiç bitmeyecek. Aksine artarak devam edecek. Ülkemiz ve Antalya, gerek nüfus yoğunluğu gerekse de ekonomi bazında büyüyerek yoluna devam edecek. Hatta ülkemizin üzerindeki kara bulutlar dağıldığı zaman eskisinden daha fazla ve daha hızlı büyüyecektir.  Dolayısıyla lojistik anlamındaki ihtiyaçlar artarak devam edecektir. Gerekli sabrı ve azmi göstererek sektörümüzün ve Antalya’mızın hak ettiği yere gelene kadar çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Ova Kargo olarak genel olarak büyükşehirlerde hizmet veriyorsunuz? Bunun avantajları ya da dezavantajları nelerdir?

Biz taşımacılık ve lojistik işi yapıyoruz, dolayısıyla da ticaretin ve üretimin fazla olduğu yerlerde olmamız gerekiyor. Ülkemizdeki ticaretin yüzde 80-90’ı bu büyük şehirlerde gerçekleşiyor. Bu nedenle biz de ağırlığımızı büyük şehirlere veriyoruz.

Personel ilişkilerinizden bahsedelim birazda… İstihdam sağlayan bir firma olarak personel ilişkileriniz nasıl?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki biz bugünlere geldiysek iş arkadaşlarımızın olağanüstü gayretleri ve özverileri sayesinde geldik. Onlar sayesinde de büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Onun için sizin aracılığınızla buradan onlara bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Onların bu gayretleri olmasa biz bugünlere gelemezdik. Bizim işimiz tamamen insan üzerine kurulu bir iş ve dolayısıyla zor, zahmetli bir iş. Bu anlamda bilen ve daha önceden tecrübesi, referansı olan kişileri seçiyoruz çalışma arkadaşı olarak. Ama ilk kez yapacak kişilere de her zaman ihtiyacımız var. Çalışmayı seven, kendini geliştiren, her olaydan kendine ders çıkaran, paylaşmayı seven, ekip ruhuyla hareket edebilen, isteklerini özgürce söyleyebilen, bir aile olduğumuzu bilerek, yaşanılan her olayın aile içerisinde çözülebileceğine inanan arkadaşları tercih ediyoruz.  Ve işe alacağımız her arkadaşımızı belli bir mülakattan geçirerek, düşünce ve hedeflerini sorup, ondan sonra kararımızı veriyoruz.

Antalya hakkında neler söylersiniz?

Antalya ülkemizin ve dünyanın en güzel yeridir. Denizi, havası, yeşili ile tam bir cennet köşedir. İnsanıyla, otelleriyle, tarım ve sanayisiyle, yatırım için en doğru kentlerden bir tanesidir ve bunu fazlasıyla hak eden bir şehirdir.

Biraz da sizden bahsedelim! İş dışında neler yapıyorsunuz?

Neredeyse hiç boş vaktim olmuyor ama aileme vakit ayırmaya özen gösteriyorum. İşten kalan vaktimin çoğunu onlarla geçirmeye gayret ediyorum. Bunların dışında ise futbol maçlarını takip ediyorum, yüzüyorum, satranç oynuyorum ve seyahat ediyorum.

Son olarak bize neler söylemek istersiniz?

Bana bu imkanı tanıyan Antalya Burada Dergisi’ne arkadaşlarım ve kendi adına teşekkür ediyorum. Kıymetli okuyucularımıza da bize gösterdikleri sabır ve anlayış için teşekkür ediyorum. Sizin aracılığınız ile tüm değerli müşterilerimize de bizi tercih ettikleri için şükranlarımı sunuyorum.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı