‘Hedefler var olduğu sürece başarı kaçınılmazdır’ diyen bir iş kadını Merve Arslan

Röportaj - Yayın Tarihi: 17/12/2016 13:45
‘Hedefler var olduğu sürece başarı kaçınılmazdır’ diyen bir iş kadını Merve Arslan

Antalya'da Akdeniz Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Arslanlar Otomotiv'in genç patronu Merve Arslan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde başarıyla görev yapan Arslan, şirketi ve hedefleri hakkında dergimize samimi açıklamalarda bulundu.


Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Merve Arslan kimdir?

1986 yılında İstanbul’da doğdum. Antalya Koleji mezunuyum. Lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümünde aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğitim hayatımın bitimini takiben kariyerime İstanbul’da Big Four adı altında yer alan uluslararası bir bağımsız denetim şirketi olan KPMG’de başladım. 2013 yılının Nisan ayında ise Antalya’ya dönüş yaparak aile şirketimizin başına geçtim. Bunun yanı sıra hali hazırda Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavına hazırlanıyorum.

Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz? Nasıl kuruldu, ne tür hizmetler veriyorsunuz ve şirketinizin genel yapısı nedir?

Arslanlar Otomotiv 1997 yılında babam Turan Arslan tarafından şahıs şirketi olarak kurulmuş bir firmadır. Faaliyet alanı, motorlu taşıtların perakende yedek parça hizmetidir. Japon ve Kore araçlarla birlikte Alman grubu araçlarında orijinal ve muadil yedek parça tedariğini temin ederek müşterilerimize Akdeniz bölgesi ve çevresinde satış hizmeti veriyoruz.

Arslanlar Otomotiv’de siz ne zaman görev almaya başladınız. Neden başka bir sektör değil de otomotiv sektörü? Tercihiniz konusunda ve süreç hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Arslanlar Otomotiv’de 2013 yılında görev almaya başladım. Tercih sebebim aile şirketimiz olmasıdır. Şirketimizin kurucusu olan babam Turan Arslan’ın başarısını daha ileriye taşımak adına sistemin ve şirketin başına geçtim.  Ben kadınların sadece otomotiv sektöründe değil tüm sektörlerde başarılı olabileceğinden yanayım. Dolayısıyla doğru bir karar aldığımı düşünüyorum.

Bir kadın olarak daha çok erkeklerin egemen olduğu bir sektörde hizmet veriyorsunuz. Kadınların uzak olduğu bir sektör diyebiliriz otomotiv ve sanayi için. Bu konuda neler söylersiniz, ne düşünüyorsunuz?

Sanayi bölgesinde yer alan bir firmada çalıştığımı duyanlar öncelikli olarak tabi ki çok şaşırıyorlar… Meraklı ve sorgulayıcı gözlerle çok karşılaştım fakat bunlar hedeflerime hiç bir zaman engel olmadı. ‘Bir kadın neden bu sektörü tercih eder?’ diyorlar. Hedeflerim ve cesaretimden bahsettiğim zaman ise ‘İyi ki kariyerini bu yöne doğru çevirmişsin’ diyorlar. Hedefler var olduğu sürece başarı kaçınılmazdır bence. Ve kadınların her sektörde başarılı olabileceğine inanan bir kadınım.

‘Neden bu sektörün içerisindeyim’ dediğiniz, yorulduğunuz ya da sıkıldığınız zamanlar oluyor mu?

Şirketimiz köklü bir şirket olduğu için ve herkes tarafından bilinen tanınan ve sevilen bir ailenin bir ferdi olarak açıkçası çok fazla dezavantajıyla karşılaşmadım. Tabi ki az öncede belirttiğim gibi meraklı ve sorgulayıcı gözlerle zaman zaman karşılaştım fakat bu durumu hiç umursamadım. Var olduğum sektörde şirketimizi daha iyiye nasıl taşırım diye hep önüme bakıyorum.

İş hayatında kadınların yaşadığı zorluklar sizce neler?

Türk toplumunda, hani bir söz vardır. ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma!’ derler. Kadınların yönetici olduğu sektörlerde karşılaşılan en büyük zorluk;  kadınların detaycı olmaları, olguları mantık süzgecinden geçirerek hareket etmeleri, erkek egemen sektörlerde çok kabul görmemesi. Dolayısıyla  zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz fakat günün sonunda haklı olduğumuzu er geç anladıkları halde hala ders almadıklarını görüyoruz ve karşılaştığımız en büyük zorluk da bu bence. Çok sevip saydığım ve hedeflerimi belirlerken örnek aldığım Sayın Güler Sabancı, az önce de bahsettiğim gibi elinin hamuruyla binlerce insanımızın istihdamını sağlıyor. Çeşitli sektörlerde bunun gibi birçok başarılı iş kadınlarımız mevcut. Her ne zorluk olursa olsun, hedefim Sayın Güler Sabancı gibi örnek aldığım başarılı, istikrarlı ve ayakları yere sağlam basan bir iş kadını olmaktır.

Yeniden Arslanlar Otomotiv’e dönecek olursak, sizinle aynı işi yapan diğer firmalardan ne gibi farklarınız nedir? Hizmet ve kalite anlayışınız hakkında neler söylersiniz?

Bizi diğer firmalardan ayıran en büyük farklar; geniş ürün yelpazemiz, güler yüzlü personelimiz, birçok lokasyona zamanında en uygun fiyat tarifesi ile ulaşım sağlıyor olmamızdır.

Müşteri memnuniyeti noktasında kriterleriniz nelerdir?

Firmamız olarak müşteri memnuniyetinin, personel memnuniyetinden geçtiğini çok iyi görüyor ve yorumluyoruz. Ve biz bu konuda öncelikle personellerimizi memnun ederiz. Dertleriyle sorunlarıyla, her türlü konularıyla tek tek bireysel olarak ilgileniriz. Personelimiz memnun olduğu sürece, müşterilerimize daha hassas daha özenli ve daha samimi yaklaşımlarda bulunuyorlar. Tabiatıyla; müşterilerimiz bu sıcak ve samimi davranışlardan gayet memnun kalıyorlar. Ve müşteri memnuniyeti başta belirttiğim gibi personel memnuniyeti ve mutluluğundan geçer. Bu konuda mesai arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

Evet Merve Hanım, bu kadar personel memnuniyetinden bahsettiniz. Çalışma arkadaşlarınız kaç yıldır sizle birlikte çalışıyorlar?

Çalışma arkadaşlarımız hakkında bilgi vermem gerekirse kadromuza dahil olan en yeni çalışma arkadaşımız 3 ila 4 yıldır, en eski mesai arkadaşımız ise 19 yıldır bizimle çalışıyor. Buradan şu çıkarımı yapabiliriz ki, personel memnuniyetimizin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve buna firma olarak çok önem veriyoruz.

Yaptığınız işlerde teknolojiyi ne düzeyde kullanıyorsunuz?

Zaman teknoloji zamanı. Firma olarak maksimum seviyede teknolojiyi takip edip istifade ediyoruz. Yeni çıkan programları işlerimizi kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek için kullanıyoruz. Bu bağlamda internet sitemizi sürekli olarak güncelliyoruz. Buna entegre olarak resmi sosyal medya hesaplarımızı da aktif olarak kullanarak birçok müşterimize kısa sürede ulaşıyoruz ve hizmet sağlıyoruz.

Mesleğinizin olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir?

Mesleğimin olumlu tarafları; insan ilişkilerinin ve iletişimin yoğun olması, çeşitli ve çok yönlü olması, tamamen dikkat tecrübe ve bilgiye dayanmasıdır.

Meslek zanaatımın zor diye nitelendireceğim kısımlarının da farkındayım. Yönetim Kurulu Başkanımız Sevgili Babam Turan Arslan’ın, ‘bir meslekte icra edilen en zor şeyin insanla uğraşmak ve insanı anlamak’ konusunda öğretisi vardır. Bu bağlamda, zorlukları anlamak ve menfi müspet bu zorlukları aşmak ve sorunları çözmek adına adımlarımı atıyorum.

Gelecek hedeflerinizden, kariyer planlarınızdan bahseder misiniz? Geleceğe dönük olarak hayata geçirmek istediğiniz çalışmalarınız var mı?

Türkiye’de otomotiv pazarı sürekli gelişme gösteriyor ve çok sayıda ulusal ve uluslararası şirket piyasaya giriyor. Dolayısıyla pazardaki rekabet de gitgide artış gösteriyor. Ben de şirketimi daha iyiye taşımak için şirketimi büyütme hedefiyle bir yola çıktım. Biliyorsunuz ki şirketlerde büyüme her yöneticinin hayali ve hedefidir. İşletmeler birleşik yapılarda olduğu için büyümeyi, organizasyonları içerisinde tüm birimlere ve tüm personele uygulamalıdır. Stratejik düşünmek gerekiyor bu konuda. Öncelikli olarak firmamız;  Antalya ve ilçeleri daha sonra Akdeniz Bölgesi ve daha da sonra Türkiye genelinde sanayileşme hedefi içerisindedir. Bölgemizde şubeleşmenin yanı sıra satış noktası bazında çözüm ortaklığı (corner ) , franchaise veya bayilik sistemi de düşünülmektedir. Bunun içinde çok iyi bir planlama süreci hazırlıyoruz. Büyüme için ihtiyaç duyulan sistemler, teknolojik  gereksinimler, lojistik alt yapı, yeniliklere karşı eğitilmiş iyi bir personel kadrosuyla büyümek için bir yola çıktık. Satış hizmeti sunan bir işletmede personel motivasyonunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Az evvel de belirttiğim üzere personel memnuniyeti ne kadar iyi sağlanırsa, işletmenin hedeflerine ulaşma noktası o kadar iyi sağlanacaktır. Bununla ilgili olarak sadece personelimizi değil yöneticilerimizi de eleştiren, eksik noktalarımızı bulup düzeltmek adına, belli periyodlarda 360 Derece Değerlendirme formları hazırlıyorum ve sonuçları her ilgili kişiye özel olarak sunuyorum. Bunun sonucunda çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Önce şirket içi memnuniyet, buna bağlı olarak müşteri memnuniyeti ve büyüme hedefimiz hızlı bir şekilde aksiyon alacaktır diye düşünüyorum.

Çalışma disiplini ya da prensip anlamında hassas olduğunuz noktalar nelerdir?

Disiplin; firmamızın olmazsa olmazıdır. Mesai saatlerinin dışına çıkılmaması,  müşteriye güler yüzlü, hassas,  samimi servis ve sunum verilmesi, talep edilen ürünün vaktinde, mümkünse vaktinden önce en uygun ücretle talep edilen yere, bölgeye, kişiye ivedi bir şekilde teslimatının yapılması, çalışma arkadaşlarımızın kılık kıyafetine verdiği önem, firmamız için uyulması gereken en hassas kuralların başında geliyor.

Başarının sırrı sizce nedir? Kendinizi ne düzeyde başarılı buluyorsunuz?

Merhum Sakıp Sabancı büyüğümüzün herkes tarafından bilinen çok popüler bir üçlemesi vardı. “ Çalışmak, çalışmak, çalışmak...” Nacizane ben buna “hedef “ koyarak “çalışmak, çalışmak, çalışmak” demek istiyorum. Hedef koymadan çok çalışmanın çok fazla anlam teşkil etmediğini düşünüyorum. Başarının sırrı hedefinde çalışmaktır.  Benim inanmış olduğum başarılı olma yolu; zaman ve kriz yönetimi, çözüm odaklı bakış açısı, önyargılı olmayıp empati yapabilme kabiliyeti, prezentabl görünüm, iletişim gücünün ve beden dili kabiliyetinin yüksek olmasıdır. Ve şahsım olarak bu özellikleri başarılı olmak adına iş hayatımda tatbik ediyorum.

Sizler gibi genç girişimcilere önerileriniz var mı?

Genç girişimcilerimize nacizane önerim elbette var. Öncelikle kim olduklarını, ne gibi değerler ve hizmetler sunduklarını iyi düşünerek saptamalılar ve kendilerine bir hedef belirleyerek sağlam adımlarla hedefe doğru adım atmalılar ve şirketlerini ileriye taşımak için gerekli vizyon profilini oluşturmalılar.

 

İş ahlakı açısından iş dünyasını değerlendirir misiniz?

İş etiği ve iş ahlakı konusunda haksız rekabetler çoğaldı maalesef. Kimse kimsenin sözüne itibar etmez oldu. Tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de iş etiği ve iş ahlakına uymayan değerler maalesef ki mevcut. Bunun sıkıntısını zaman zaman bizde yaşasak da kişi kendinden sorumludur mantalitesiyle firma olarak tüm etik, ahlaki iş değerlerine sonsuz önem veriyoruz. Dolayısıyla bu değerlere önem veren firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz.

İşletmelerin üzerindeki vergi yükünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Herkes gibi bizler de bu konudan muzdaribiz. Vergiler daha makul olursa istihdam sağlamamız daha da kolaylaşır. Ne kadar çok istihdam o kadar çok üretim mantığındayız. Üreten toplumlar, her zaman ayakta kalırlar. Dolayısıyla ne kadar çok istihdam o kadar istikrar.

Kişisel anlamda kendinizi geliştirmek amacıyla neler yapıyorsunuz?

Her iş adamı ve iş kadının başvurduğu yöntemlerden biri olan, danışmanlık ve yaşam koçluğu alanında profesyonel olarak kişisel gelişim ve farkındalık adına yardım alıyorum. Hayatımda bunun birçok faydası ile karşılaştım ve şu kanaate vardım: “Değişmeyen tek şey değişimdir” Kişi kendini her daim yeniliğe ve gelişime açık tutmalıdır.

Sosyal hayatınızdan bahsedelim biraz da? Kültürel, sanatsal ya da spor alanında uğraştığınız aktiviteler var mı?

Bir dönem yoğun bir şekilde Tango ve Latin dansları eğitimi aldım. Şu dönemde de golfe merak sardığım için golf oynamayı planlıyorum. Aynı zamanda mümkün mertebe yüzüyorum ve sabahları en az 10km’lik kısa koşular yapıyorum. Yurtdışı ve yurt içi birçok kültürel geziye katılıyorum. Şehrimize gelen çeşitli piyano, keman resitalleri ve konserlere iştirak ediyorum.

 

Son olarak Antalya hakkında neler söylemek istersiniz?

Tüm mozaikleri ve kültürleri içinde barındıran, tarihi ve köklü bir geçmişi olan, potansiyel ve gelecek vaat eden, tüm sektörlerin başarılı ve istikrarlı bir şekilde gelişim göstermesini sağlayan Türkiyemizin gözbebeği bir şehridir. Benim için kısaca huzurdur Antalya!

 

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı