Fanatic Tour sahibi Hakan Onkur ile en fanatik röportaj...

Röportaj - Yayın Tarihi: 27/05/2017 16:31
Fanatic Tour sahibi Hakan Onkur ile en fanatik röportaj...

Futbol denince içimizdeki fanatizm zirve yapar. Futbol denince hayat durur. Büyük bir ekonomi, dev bir sektör. Birileri Antalya’da bu sektörde “ben de” varım demeliydi, spor organizasyonlarında elini taşın altında koymalıydı. Spor kamp ve turnuvaları düzenleyen Fanatic Tour’un yetkilisi Hakan Onkur ile spor ve spor turizmi hakkında konuştuk.


EN FANATİK SEKTÖRDE, EN FANATİK HİZMET
S
por organizasyonlarında, futbol kampları ve turnuvalarında adından söz ettiren Fanatic Tour’un sahibi Hakan Onkur ile en fanatik röportajı gerçekleştirdik. Antalya’nın tanıtımına katkı sağlayan firma, yabancı takımları ülkemizin çeşitli şehirlerine getirerek hem spor turizmine, hem döviz girdisine katkı sağlıyor.

Futbol milyonları peşinden sürükleyen endüstri. Bu keyifli oyunu sahalara taşımak için futbol takımları var, futbol takımları elbette ki hem liglerine hazırlanma yani hedeflerine hazırlamak için bir organizasyon firmasına ihtiyaç duyuyorlar. Antalya’mızda özellikle futbol turizmi ve otel zenginliği açısından son derece uygun bir potansiyele sahip. Öncelikle sizi bir tanımak istiyoruz, ardından nerden aklınıza geldi spora hizmet eden bir firma kurmak. Mehmet Hakan Onkur kimdir?

Hakan Onkur daha önce finans sektöründe 2009 yılına kadar üst düzey yöneticilik yapmış, üniversite mezunu evli ve iki çocuk sahibi işletmeci birisidir. Nasıl başladı bu işe “zaten amatör olarak spor yapıyordum, Yıldırımspor’da futbol oynuyordum kendi kulübümüz vardı. Yaptığım işten dolayı çok sayıda futbolcu ve teknik direktörle görüşebiliyordum. Futbol benim bir hobimdi.

O dönem uğraş verdiğiniz bir iş var mıydı?

Üst düzey bir mağazada yöneticilik yapıyordum. Ayrıca mevcutta bir iş yapmak istiyor ama spor ve futbol turizmini bilmiyordum. Ne yapalım dedik ve bir acente kurmak istedik. Bunu düşünürken de benim çok sevdiğim abilerim vardı, onlardan da destek istedim. Fanatic Tour’un sahibi bir eski futbolcu. Kendisine ‘ben böyle bir iş yapacağım’ dedim. O da bana ‘firma kurma gel bizim firmaya boş yere masraf yapma, bizim üzerimizden işleyişini yürüt’ dedi.

İlk girdiğimde bir yıl izledim neler yapılıyor, olması gerekenler nedir diye. İlk başlarda insanlar bize gülüyorlardı takım getiremezler’ diye. Şimdi ise yılda 200 üzeri takım organizasyonu yapıyoruz. Ve sektörde önemli bir söz sahibi olduk. Aslında Fanatic Tour var olan bir firmaydı, markaya dahil olarak ikinci şubeyi açtık tanımı daha doğru olur. Yani bir tür ortaklık oldu. 6 yılda çok ciddi bir yere geldik ve işin büyük bölümünü benim yürütmem nedeniyle işimde yeni bir sayfa açmak istediğimi söylediğimde, eski ortağım da markayı devir al ben artık çalışmayacağım’ dedi. Fanatic hikayesi böylece devam etti.

Türkiye’nin futbol kampı ve futbol turizmindeki yeri nedir?

Dünyada futbol kamplarında Türkiye bir numarada. Avusturya ve Hollanda da yaz kamp merkezlerinin başlarında gelir. Nedeni ise iklimsel özellikleri. Türkiye’de de güzel yerler var ama tanıtımı yeterli yapılmamış.

Bizim farkımız, biz yaz-kış bu işi yapıyoruz. Yazın Bolu’da, kışın Antalya’da. Bolu Avrupa’da ki kamp yerlerinde daha üstün ama dediğim gibi tanıtılamamışız. Yatırım alamamışız yani çok gerilerinde kalmışız.

Antalya neden tercih ediliyor?

Hizmet ve yemek kalitesinde Antalya’nın üzerine yok. Rakiplerimizde tesis var otel kalitesi kötü. Hazırlık maçları oluyor ama takımlar bu sefer diğer ihtiyaçlarını gideremiyor.

Aynı anda bir çok ülkeden ciddi takımların gelmesi gerekiyor. Biz bunu yapıyoruz. Bazı acenteler sadece bir ülkeden takım getiriyor, biz ise pek çok ülkeden. Tek ülke olursa sorun yaşıyoruz çünkü hazırlık maçı problemi yaşıyoruz. Romanya pazarına girdik ama karşısında oynatacağımız takımlarda sıkıntı yaşıyorduk. Dünyanın farklı yerlerinde temsilciliklerimiz var ama Danimarka’da şubemiz var. Bir ülkeye bağlı kalmadan yaymak istedik ve bunu başardığımızı düşünüyorum. Ayrıca ülkemizin önemli takımlarının kamplarını da düzenli olarak yapıyoruz.

Organizasyon şemasına gelelim.. Bir takım ile anlaşmayı yaptınız, bu anlaşmanın içinde neler var, işinizin zorluk derecesini anlatır mısınız?

Uçak biletlerini alıyoruz. Uçağa bindiklerinden itibaren tüm sorumluluk bize ait. İndiklerinde havaalanından karşılıyoruz, oteline yerleştiriyoruz, antrenmanlarının programlanması, hazırlık maçlarının ayarlanması, şehir turu istiyorlarsa gezilecek yerlere götürüyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde tanıtıyoruz ve yanlarından ayrılmıyoruz. Geri dönmek için havaalanına girene kadar eksiksiz her şeyiyle ilgilenmek zorundayız. Bu da takımı mutlu ediyor ve referans oluyorlar.

Futbol organizasyonu sektöründe kıyasıya bir rekabet var mı?

Kesinlikle var. Mesela bir otelle 100 TL’ye anlaşıyorsak, sezon kötü olunca başkasına 60-70 TL’den satılabiliyor. Buda bizim için bir rekabet oluyor. Organizasyon için en büyük gider otel. Oteli iyi bir fiyata alırsak, ona göre de takımı ikna edebiliyoruz.

Futbolcular trilyonlar alıyor, siz nasıl alıyorsunuz ödemeleri?

Bazı ülkeler farklı. Avrupa Birliği Ülkeleri takımlarında bir sorun çıkmaz. Kurumsal kimliği gördüğü için ödüyorlar. Eğer arada aracı varsa ve dolandırıcıysa paran gider ama takımla birebir anlaşma yaparsan bir sorun olmaz.

Türkiye’de en büyük hangi takımların kamplarını yaptırdınız?

4 büyükler sponsorlar aracılığı ile kalıyorlar. Adanaspor, Antalyaspor, Kayserispor, Gençlerbirliği, Gaziantepspor, Kardemir Karabükspor,  Konyaspor vb. bu gibi büyük takımların kamplarını yaptık.

Fanatic Tour’un hedefi nedir?

Biz dürüstlüğümüzden ödün vermiyoruz, ticarette yalan söylemiyoruz. Belek’te 35 dönüm bir arazi aldık, oraya tesis yapacağız. İleride otel işletmeciliği yapmak istiyoruz. Hedefimiz yapacağımız yatırımlarla turizmde kalıcı olmayı sağlayabilmektir.

Türkiye’nin genetik sorunlarından birisi personel sıkıntısı. Personel sıkıntısı yaşıyor musunuz?

Bizim ekibimizdekiler sabit kişilerdir, olmazsa olmazlarımızdır. Çekirdek bir kadromuz var. Dolayısıyla as kadronun yanına kışın geçici personel alıyoruz. Her şeyden önce ekibin iyiyse hiç sorun yok.

Spor Organizasyonu dışında başka ne tür hizmetleriniz var?

Biz A sınıfı seyahat acentesiyiz. Otel rezervasyonu, uçak bileti hizmeti gibi her şeyi yapıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı turları düzenliyoruz. Ama önceliğimiz futbol organizasyonu. Biz futbolda uzmanlaştık, daha da uzmanlaşmak istiyoruz. Organizasyon konusunda bir sınırımız yok tabi ki.

Peki sizin sektörünüzde merdiven altı diye bir firma var mı? Bunlarla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Edemiyoruz çünkü bir kısmı merdiven altından geliyor. Bir takımın hocasını tanıyor, ‘ben sana organizasyon yapacağım gel’ diyor. Takım maç bulamıyor problemler çıkıyor. Otele soruyorum ‘bu takımı nasıl aldın’ diye, direkt aldım diyor. Oysa otelin direkt alma gibi bir yetkisi yok, acenteden almak zorunda ama günü kurtarmak için oteline müşteri çekebilmek gibi böyle şeyler yapıyorlar. Bunlar da bizim sorunlarımız.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı