Osman Ayık: 2,5 Milyon Rus bekliyoruz

Turizm-Tatil - Yayın Tarihi: 04/01/2017 14:54
Osman Ayık: 2,5 Milyon Rus bekliyoruz

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2017 yılına ilişkin öngörülerini açıkladı.  


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2017 ile ilgili beklenti ve tahminlerini açıkladı. 

2016’nın zor geçen bir yıl olduğunu hatırlatan Osman Ayık, uzun bir aradan sonra önemli oranlarda kayıplar yaşandığının altını çizdi. 

Ayık, “Bizim sektör olarak, teknik anlamda bir sıkıntımız yoktu. Türkiye'nin çevresinde ve dünyada yaşanan küresel bazı sorunlar istemez Türkiye'yi ve bir takım destinasyonları olumsuz olarak etkiledi. Bunun sonucunda Türkiye uzun yıllardan sonra ilk defa çift haneli bir daralma yaşadı" dedi.

“Terör olayları biterse kayıplar kısmen kapatılır”

2017’nin sektör olarak her şeye rağmen umutla baktıkları bir yıl olduğunu vurgulayan Ayık, " Son günlerde özellikle komşumuz Suriye'de yaşanan sıkıntılar barışa gidiyor gibi görünüyor. Bu barış bir an önce gerçekleşirse, ülkemizde ve dünyada yaşanan terör olayları da söndüğü takdirde, 2017 yılında tekrardan kaybettiklerimizin bir kısmını kazanmaya başlayacağız diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

2016'da hem Türkiye'de hem de Avrupa'da yaşanan terör olaylarının ister istemez Avrupa'dan Türkiye'ye dönük akışlarda sorun yarattığını kaydeden Ayık, Rusya pazarının önemine işaret etti. 

Rusya’dan 2,5 milyon turist beklentisi

Rusya Federasyonu ile ilişkilerdeki yumuşamanın önemine değinen Osman Ayık, "Bu bizi umutlandırıyor. 2017 yılında muhtemelen Rusya Federasyonu'ndan 2,5 milyon civarında bir misafir gelecek diye düşünüyoruz. Olaylar daha umutlu şekilde gerçekleşirse bu rakamın çok daha yukarılara gitmesi muhtemeldir" dedi.

Ukrayna ve İsrail'de gelen turistin 2017'de de artmasını beklediklerini söyleyen Ayık, "Geçen yıl Almanya'da yüzde 30'lar mertebesinde kayıp yaşadık. Muhtemelen bu kaybın bir kısmını bu yıl geri kazanabiliriz" diye konuştu.

“İran pazarı istikrarsız”

İran pazarının geliştiğini, fakat istikrarsız bir Pazar olduğunu ifade eden Ayık, "İran sürekli bir takım yaptırımları devreye sokuyor. Aslında bunlar olmasa İran pazarında çok ciddi rakamları görebiliriz. Belki İran hükümetiyle yapılacak görüşmelerde turizm için özel bir başlık açmak lazım. Bu özel başlık altında sorunları aşmak lazım. Charterlerin uçuşları, hangi bölgelere uçacakları konusunda İran'dan sürekli engellemeler var. Bunlar bertaraf edilse İran bizim için çok önemli kaynak pazar haline gelebilir" diye konuştu.

Fuarlar başlıyor

Her şeyin sakin gitmesi ve etkin bir tanıtım faaliyeti yürütülmesi durumunda önümüzdeki günlerde iyi sonuçlar alınabileceğine işaret eden Ayık, şöyle devam etti:

“Çünkü ocak ayından itibaren fuarlar başlıyor. Bunlar bizim için belirleyici olacak. Önce Hollanda'da Utrecht fuarı var. Bunun hemen arkasından İspanya'da fuar, sonra Türkiye'de EMITT fuarı var. EMITT'de hem iç pazar hem de dünya pazarları için önemli. Arkasından Berlin, Moskova, Kiev ve diğer fuarlar var. Bunların hepsi önemli. Yılın ilk 3 ayı insanların tatil için karar verdiği dönemdir. Suriye'de barışa dönem adımlar hızlanırsa, dünyada genel bir barış sağlanırsa, 2017 barış yılına dönüşebilirse sanıyorum turizm sektörü hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir hale gelir."

İç pazarda 10 milyon turist hedefi

İç pazarda uzun yıllardır sürdürülen erken rezervasyon kampanyalarının olumlu sonuçlarının 2016'da alındığını kaydeden Ayık, "Rekabet ettiğimiz birçok ülkede iç pazarın payı turizmde yüzde 25-30. Biz de ise bu oran yüzde 10-15. Ülkemize 2014 yılında 40 milyon civarında yabancı misafir geldi. Bunun yüzde 25'i 10 milyon civarındadır. Bizim hedefimiz iç pazarda 10 milyon kişinin tatil yapmasını sağlamak." dedi.

 

 

Etiketler:
YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı