Mustafa Erdem'den Menderes Türel'e Konuksever AVM yanıtı

Muratpaşa - Yayın Tarihi: 11/01/2017 17:12
Mustafa Erdem'den Menderes Türel'e Konuksever AVM yanıtı

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, Konuksever Mahallesinden AVM tartışması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


Konuksever AVM planlaması olarak bilinen Bu alan ile ilgili olarak ilk ticari planlama Menderes Türel’in başkanlığının (2004- 2009) ilk döneminde 2008 yılında 1/5000 nazım imar planı olarak yapılmıştır. Diye belirten İl Başkanı Erdem; “Büyükşehir meclisinde, CHP grubunun ‘’ Evet ‘’ demediği sadece ve sadece yargı kararlarına uygun hareket edilmesi gerektiği yönündeki uyarısı, her zaman olduğu gibi çözüm yerine yine ‘’ Evet ‘’ dedi denilerek siyasete malzeme edilmek istenmiştir.” Dedi.

 

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem yazılı açıklamasında şunlara değindi;

 

“Yılan hikâyesine dönen Konuksever Mahallesindeki AVM tartışması, son yapılan Büyükşehir Meclisinde tekrar gündeme gelince, asıl sorumlular, suçüstü yakalanmanın mahcubiyeti ile Cumhuriyet Halk Partisini suçlamayı seçmiştir.

 

Yargı kararlarına dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyelerini  ‘’ AVM’ye izin vermekle suçlamak’’ ve ‘’ Bak bunu kullanırım, her yerde söylerim ‘’ demek, insanların aklıyla oynamak, herkesin bildiği bir gerçeği saptırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

 

Bu alan ile ilgili olarak ilk ticari planlama Menderes Türel’in başkanlığının (2004- 2009) ilk döneminde 2008 yılında 1/5000 nazım imar planı olarak yapılmıştır.

 

Bu plan, açılan davalar sonucunda üst ölçekli yani 1/25000 ölçekli nazım planına dayalı yapılmadığı gerekçesiyle iptal edilmiştir. Mahkeme iptal gerekçesinde 1/25000 ölçekli nazım plan hazırlama ve yapma görevi yasal hükümlülük olarak belediyenin asil görevi olmasına rağmen bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunluluğunu hükme bağlamıştır.

 

Sayın Türel’e soruyorum; ayrıcalıklı imar hakkının söz konusu olduğu yıl, Büyükşehir Belediye Meclisinde, hangi parti çoğunluktadır? Başkan kimdir? Antalya’nın başına bu durumun (belanın) açılmasına neden olanlar kimdir? Bu sorunların yanıtlarını bizler kadar, sorumluluğu CHP’ye atmaya çalışan gerçek sorumlularda bilmektedir. Türel, Konuksever AVM’nin mucidi ve şampiyonudur. 2008’de Konuksever AVM’yi Antalya’nın başına bela etmiştir.

 

Tüm bunların yanında Konuksever AVM üzerinden AVM karşıtlığı yapan Sayın Türel’in 2014 yılından bu yana Kepez İlçesi sınırlarında Gülveren Mahallesinde kentsel dönüşüm adı altında yarattığı 38000 m2, Kepez santral projesi kapsamında yarattığı 40 000 m2, mevcut otogar alanını ticaret konu ederek yarattığı 147000 m2 ve EXPO alanına yakın Aksu İlçe sınırlarına yarattığı AVM yapılabilir büyüklüklerdeki ticari alan planlamaları hangi AVM karşıtlığı mantıkla açıklanabilir?

 

Sayın Türel mecliste yanıltıcı bilgi vererek ve demagoji yaparak Tatlısu politikacılığı yapacağına ve CHP’yi eleştireceğine önce kendi yarattığı AVM alanlarına baksın sonra CHP döneminde hazırlanan Kırcami imar planlarında AVM oluşumunun engellenebilmesi için ticaretle maksimum parsel büyüklüklerinin 5000 m2 ile kısıtlanması ile CHP’nin AVM’ler konusundaki samimiyetine baksın. CHP grubunun ‘’ Evet ‘’ demediği sadece ve sadece yargı kararlarına uygun hareket edilmesi gerektiği yönündeki uyarısı, her zaman olduğu gibi çözüm yerine yine ‘’ Evet ‘’ dedi denilerek siyasete malzeme edilmek istenmiştir.”

 

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı