MMO Antalya Şube Sekreteri Serhat Bahşi'den LPG sistemi hakkında açıklama

Otomotiv - Yayın Tarihi: 27/12/2016 17:59
MMO Antalya Şube Sekreteri Serhat Bahşi'den LPG sistemi hakkında açıklama

LPG’li araçların yakıt sistemlerinin güvenli olduğunu söyleyen Makina Mühendisleri Odası (MMO)Antalya Şube  Sekreteri  Serhat Bahşi , “Benzinli araçlarda benzinin depolandığı ve muhafaza edildiği benzin depoları genel olarak plastik malzemelerden yapılırken LPG’li araçlarda LPG’nin depolandığı  ve muhafaza edildiği LPG tankları 3-4 mm ‘lik tank saçlarından imal edilmektedir. Herhangi bir kaza anında LPG tankları darbelere karşı dayanıklılık göstererek araç içerisindeki yaşam alanını dahi korumaktadır” dedi.


LPG TANKLARI TEHLİKELİMİ ?

Yeni nesil LPG sistemlerinde gaz kaçaklarına karşı, kaçağı basınç kaybı olarak algılayıp sistemini koruma altına aldığını belirten Bahşi , “Meydana gelebileceği ön görülen gaz kaçaklarında yeni nesil LPG sistemleri kaçağı basınç kaybı olarak algılayıp sistemini koruma altına almaktadır. Son dönemde araç ve enjeksiyon sistemindeki yaşanan gelişmelerde riskler nerdeyse sıfırlanmıştır. Araçlarda kullanılan LPG tankları 3-4 mm kalınlığında ısıl işlem geçirmiş yüksek dayanımlı çeliklerden imal edilmiştir ve 1-2 mm kalınlığında kullanılan benzin deposu ile kıyaslanırsa çok daha güvenli ve sağlamdır. Günümüzde LPG sistemi denetimi ile uygun olmayan tankların kullanımına izin verilmemektedir. Otogaz dönüşümü yetkili kişilerce yapılır ve düzenli olarak kontrolü sağlanır ise LPG sistemi güvenlidir” dedi.

 “LPG  OTOGAZ DÖNÜŞÜM  İŞLEMLERİ  YETKİLİ FİRMALARA YAPTIRILMALI”

LPG dönüşümü yaptıracak araç sahipleri yetkili, bünyesinde makine mühendisi istihdam eden dönüşüm firmalarını tercih etmeleri konusunda uyaran Bahşi, periyodik bakım ve onarımlarını da bu atölyelerde yapılması gerektiğini ifade etti. Bahşi, “LPG dönüşümü yaptıracak araç sahipleri yetki belgeli olan, bünyesinde makine mühendisi istihdam eden dönüşüm atölyelerini tercih etsinler. Periyodik bakım ve onarımlarını da bu atölyelerde yaptırsınlar. Dönüşüm yaptırmadan önce araca uygun olan LPG kitlerinin kullanılması ve aracın benzinde sağlıklı çalışması gereklidir. Benzinde düzgün çalışmayan araç LPG’ de de düzgün çalışmayacaktır. LPG’li araç sahipleri periyodik kontrollerinde kullanım süresi dolmuş LPG tanklarını, boru ve hortumlarını, gaz filtresi vb gibi LPG aksamlarını yetkili dönüşüm atölyelerinde değiştirip araçların ayar ve bakımlarını yaptırmalıdırlar.” diye açıklama yaptı.

OTOGAZ DÖNÜŞÜM ÖNCESİ KONTROL

Otogaz dönüşüm öncesinde, sağlıklı dönüşüm için aracın mutlaka bakımlarının yapılarak ayarlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Aracın yakıt ve ateşleme sistemi kontrol edilerek gerekli ayar ve bakımları titizlikle yapılmalıdır.

DÖNÜŞÜM SONRASI KONTROL VE PERİYODİK BAKIMLAR

Araç sahiplerine uyarıda bulunan Bahşi, dönüşüm sonrası kontrollerin ve periyodik bakımların önemli olduğunu ifade ederek; “Aracınıza LPG dönüşüm sistemi montajı yapıldıktan sonra kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda mutlaka Makina Mühendisleri Odasına kontrol ettirilmesi ve yetkili otogaz dönüşüm firması tarafından verilen Montaj Tespit Raporunun onaylattırılması ve sızdırmazlık raporunun alınması gerekmektedir. Otogaz dönüşümü sonrası aracın bakımları düzenli olarak her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalı ve bu bakımlarda aracın üzerindeki LPG tankının ömrünün belirlenen süreyi aşıp aşmadığı, LPG tankı bağlantılarının kontrolü, LPG boru ve hortum bağlantılarının kontrolü, regülatör ve LPG valfi gibi aksamların kontrolü ve LPG sistemindeki bağlantılardaki kaçak kontrolleri yapılmalı ve sonrasında tespit edilen tüm aksaklıklar giderilmelidir” şeklinde konuştu.

“TEKNİĞE UYGUN KONTROLLER YAPILMALI”

Araçların LPG sistemlerinin tekniğe uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Bahşi, “MMO Antalya Şubesi olarak şube ve temsilciliklerimizde yetkili dönüşüm firmaları tarafından dönüşümü gerçekleştirilen araçların tekniğine uygun montaj yapılıp yapılmadığı kontrol edilmekte, tüm bağlantı noktalarındaki kaçak kontrolleri hassas bir şekilde yapılmakta ve gaz sızdırmazlık raporu verilerek montaj tespit raporu onaylanmaktadır. LPG  gaz sızdırmazlık raporu, LPG’li araçların periyodik araç muayenesi öncesinde, tadilat  uygunluğunun  kontrolü amacıyla  araçta bulunan LPG aksamlarında değişiklik ve tamirat yapılması sonrasında, ilgili kurumlara ibraz etmek için motor veya motor bloğu değişiklikleri  sonrasında, yeni otogaz dönüşümü yapılmış  aracın tescil kaydının yapılması için araç muayene öncesinde  verilmektedir” dedi.

 

Etiketler:
YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı