ATSO’dan Türkiye'de bir ilk

Dernekler, Odalar, Kulüpler, Koop - Yayın Tarihi: 11/08/2017 14:18
ATSO’dan Türkiye'de bir ilk

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (MESEM), aşçı ve kahve bar görevlisi (barista) mesleklerinde akredite edilen ve yetkilendirilen Türkiye’deki ilk ve tek Merkez oldu.


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO olarak mesleki yeterlilik ve yeterliliğin belgelendirilmesi noktasında Türkiye’de birçok ilke imza attıklarını kaydederek “ATSO Bünyesinde faaliyet gösteren ATSO MESEM, farklı meslek dallarındaki yeterlilik kriterlerinin belirlenmesi ve mesleki yeterlilik belgelerinin verilmesi noktasında Türkiye’ye öncü olan çalışmalarını sürdürüyor.

Bugüne kadar birçok ilke imza atarak farklı meslek dallarındaki mesleki yeterlilik kriterlerini belirledik ve yaptığımız sınavlar sonucunda farklı alanlarda Türkiye’nin ilk mesleki yeterlilik belgelerini verdik. Bu çalışmalarımızı aşçı ve kahve bar görevlisi (barista) meslek dalları ile sürdürdük ve bugün ATSO MESEM bu alanlarda akredite edilmiş ve yetkilendirilmiş ilk ve tek merkez konumundadır” dedi.

ATSO’dan ulusal mesleki yeterlilik sistemine yeni bir katkı

ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi’nin, bugüne kadar Servis Görevlisi seviye 2-3-4, Bar Görevlisi seviye 4 ve Servis Yöneticisi seviye 5 mesleklerinin kriterlerini hazırlayarak Türkiye Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemine kazandırdığını, bu mesleklerde çalışıp, ATSO MESEM’in yapmış olduğu sınavlarda başarılı olan kişilerin ise Türkiye’nin ilk Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip servis görevlileri, barmenleri ve servis müdürleri olduğunu kaydeden Başkan Çetin, “son çalışmamız ile birlikte Kahve Bar Görevlisi (barista - seviye 4) mesleğinin de ulusal yeterlilik kriterleri hazırlanmış ve Barista kavramını mesleki ulusal yeterlilik sistemine kazandırmış oluyoruz.

Yemekleri, kahveleri sertifikalı aşçı ve baristalar yapacak

Artık yemekleri mesleki yeterliliği sertifikalandırılmış aşçılar, kahvelerimizi de sertifikalı baristalar yapacak. Aşçı ve baristalarımızın mesleki uzmanlık düzeyini gösteren ATSO MESEM tarafından verilmiş mesleki yeterlilik belgeleri, AB ülkelerinde de geçerliliğe sahip olacak.” dedi.

Aşçı ve Barista mesleklerinde, Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin ATSO MESEM’e başvurabileceklerini sözlerine ekleyen Başkan Çetin, bu çalışmalarda emeği geçen ATSO çalışanlarına, sınav komisyonu üyelerine, desteklerinden dolayı ilgili kurum/kuruluşlara teşekkür ettiğini belirtti. 

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı