Hakan Akan, bunu asla unutmamak gerekir' dedi, ekledi.

Eğitim - Yayın Tarihi: 10/08/2017 18:50
Hakan Akan, bunu asla unutmamak gerekir' dedi, ekledi.

Son günlerde artan motorsiklet kazaları üzerine açıklama yapan Antalya Sürücü Kursları ve Çalışanları Dernek Başkanı Hakan Akan, "Motosikletlerin de bir araç olduğu unutulmamalı" dedi.


KİMSENİN HAYATINI KARARTMAYALIM

Motosikletlerde arabalardaki gibi kaporta yada hava yastığı gibi önleyiciler olmadığına işaret eden Hakan Akan, "Sürücüler ne yazık ki aynaları tam olarak kullanmıyor. Oysa ki aynalar hem bizim hayatımızı hem de başkaların hayatını kurtarabilir. Aynaya bakmadan açılan bir kapı ve arkadan gelen motorsikletin görülmemesi nedeniyle ne yazık ki ölümlü trafik kazaları meydana gelebiliyor. Yine aynı şekilde aynaya bakılmadan yapılan şerit değiştirmeler trafikteki tüm araçları tehlikeye atıyor.Biz de diyoruz ki aynaları kullanalım ve kimsenin hayatını karartmayalım" şeklinde konuştu.

ARACA ORANLA 16 KAT RİSKLİ

Motorsiklet kullanan kişilerin korumalarının kafalarındaki kask ve üzerlerine giydikleri giysiler olduğunun araç sürücüleri tarafından unutulduğunun altını çizen Başkan Akan, "Motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında araç içinde olanlara oranla 16 kat daha fazla ölüm ve 4 kat daha fazla yaralanma riskine sahip.Motosiklet kazaları şiddetli olaylardır, motosiklet kazalarında yaralanma sıklıkla sürücünün fırlaması ve duran bir nesneye veya yere çarpmasına bağlı oluşur. Koruyucu başlıklar sert dış yapıları ile darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler, nesnelerin doğrudan kafa ile temasını engeller" ifadelerini kullandı.

KAZA ÖNLEME PROGRAMI BAŞLAMALI

"Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedeni kafa yaralanmalarıdır. Bu nedenledir ki birçok ülkede koruma başlığı kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır ve uygulanmaktadır" diyen Hakan Akan şu ifadeleri kullandı: "Trafik kazalarını önleme programları yanında motosiklet kazalarını önleme programları da başlatılmalıdır. Kazaları önleme, kaza sırasında yaralanmaların azaltma, yaralılara hızlı acil tıbbi bakımı ulaştırma ve uygun tıbbi bakımı sağlama konusunda etkinlikler düzenlenmeli."

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı