Keşif Ekibi Derneği’nden tarihi Kumluca çıkarması

Keşif Ekibi - Yayın Tarihi: 11/09/2014 15:41
Keşif Ekibi Derneği’nden tarihi Kumluca çıkarması

Keşif Ekibi Derneği çıktığı son keşif gezisinde, Olympos, Adrasan ve Kumluca’yı ziyaret ederek önemli bilgiler aldı. 25 kişilik ekiple yeni rotaya hareket eden ekip, Antalya’ya önemli deneyimler edinerek döndü.  


Öğretim görevlileri, kurum başkanları, gazetecilerinin, siyasilerin, öğrencilerin ve iş adamı ve iş kadınlarının katıldığı keşif gezisinin ilk durağı Antalya’nın gözde antik kenti Olympos oldu. Olympos Antik Kenti Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan’ın anlatımıyla kazı alanlarını gezen ekibe, kazı ekibinden Yard. Doç. Dr. Gökçen Öztaşkın da eşlik etti.

Devam eden kazılar ve Olympos’un tarihi ile ilgili detaylı bilgi alan Keşif Ekibi üyeleri, kazı ekibi yüksek lisans öğrencisi Mehmet Uzun’un geziye yetiştirdiği Olympos’un tarih öncesindeki halinin üç boyutlu şeklini görme fırsatı buldu.

Olympos’daki tarih turunun ardından, doğanın ve denizin buluştuğu Adrasan’a geçen ekip, burada Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Falay tarafından karşılandı. Yanan Adrasan ormanını ve sahilini gezen ekip bölgede yapılan çalışmalarla ilgili detayları dinledi.

Yanan alanla ilgili gerekli çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğüne dikkat çeken Falay, Adrasan koyuna yapılacak ve , koya gelen yatların hem barınmasını sağlayacak hem de koydaki yat kalabalığını ortadan kaldıracak yat barınağının müjdesini verdi. Falay ayrıca sahilde; yürüyüş yolu, wc, duş, şezlong, şemsiye gibi hizmetlerin de belediye tarafından verildiğini belirtti.

Adrasan gezisinin ardından Kumluca Belediyesi’ne geçen ekip burada Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’yı makamında ziyaret ederek, yöre hakkında bilgi edindi. Kumluca hakkında bilgiler veren Başkan Çetinkaya şunları söyledi: “Türkiye’de TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazanan ilk belediyeyiz. Kumluca’da özellikle sosyal tesislere büyük önem veriyoruz. Son dönemlerde gündemde olan Adrasan’ın da önündeki en büyük problem imar sorunudur.

Bu sorun Adrasan’ın sağlıklı yapılaşmasının önüne geçiyor. Bizim amacımız bu sorunları çözerek nihai bir sonuca ulaşmak.” Başkan Çetinkaya’ya merak ettikleri soruları yönelten ekip üyeleri, sohbetin ardından öğle yemeğine geçti.

Yemek sonrasında belediye toplantı salonuna geçen ekip, burada Kumluca’daki tarihi kentler ve kalıntılarla ilgili Doç. Dr. İsa Kizgut’un sunumunu izledi. Kumluca tarihi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan ekip üyeleri, sunumun ardından Kizgut’un önderliğinde Kumluca’nın antik kenti Rhodiapolis Antik Kenti’ne geçti. Kizgut, hazine avcılarının hedefinde olan antik kentin, yıllarca dinamitlerle ve çeşitli kötü amaçlı kazılarla tahrip edilmesinin ardından, yeniden restore edilerek ayağa kaldırıldığını belirterek büyük emekler verildiğini anlattı. Antik kentten Kumluca’yı kuş bakışı izleme fırsatı bulan ekip, bilgi aldıkları bu tarihi mekanı fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. 

Muhteşem manzaraya sahip antik kent gezisinin akabinde, belediye tarafından işletilen Günay Sosyal Tesisleri’ne konuk olan ekip, burada kendilerine tekrar katılan Başkan Çetinkaya ile tesisi gezdi. 

At binme alanı, futbol sahası, çocuk oyun parkları, mangallı piknik alanları, hayvanat bahçesi, denize girilebilen sahili, dinlenme alanları, aquaparkı, havuzu, havuz başı düğün salonu ve bir çok alanı bulunan sosyal tesisi tanıtan Başkan Çetinkaya, çok cüzi bir rakamla vatandaşların tesisten yararlandığını açıkladı.

Buradan Kalakule’ye geçen ekip, yörenin lezzeti olan limonlu karlama eşliğinde Kumluca’yı kuş bakışı izleyerek günün son sohbetini gerçekleştirdi. Önemli bir proje hakkında da bilgi veren Başkan Çetinkaya, Antalya’da yapılması planlanan Boğaçay projesinin bir benzerini hayata geçirmeye hazırlandıklarını aktardı.

Kanal projesi adını verdiği bu önemli çalışma ile oluşturulacak su kanalında teknelerin yüzmesine olanak sağlayacak bir sosyal alan planladıklarını aktaran Çetinkaya, projenin hazır olduğunu ve sadece gerekli izinlerin beklendiğini ifade etti. İki km alanı su ile doldurularak yapılması planlanan projenin ilk etapta bir bölümünün hayata geçirileceğini aktardı.

Sohbetin sonunda Başkan Çetinkaya ile vedalaşan ekip üyeleri, Olympos’taki önemli turizm değerlerinden biri olan Kadir’in Ağaç Evleri’nde Kadir Kaya tarafından misafir edildi.

Ekip günü Kadir Kaya’nın nefis yemek sunumu ile tamamlarken, Olympos’un akşam güzelliğini de keşfetme fırsatı buldu.

 

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı