Tütüncü'den 700 vatandaşa tapu müjdesi!

Kepez - Yayın Tarihi: 11/01/2018 14:46
Tütüncü'den 700 vatandaşa tapu müjdesi!

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde okul, yol ve park alanında gecekondusu olan 700’e yakın vatandaşa verdiği  ‘2018’in başında tapu tahsisi yapma’ sözünü vaktinden önce yerine getirdi. 


Kepez Belediyesi, 2017 ve önceki yıllarda mülkiyet problemlerini çözerek binlerce vatandaşa yaşattığı tapu mutluluğunu yeni yılda da devam ettiriyor.
Başkan Hakan Tütüncü, 2018’in ilk mahalle ziyaretini yaptığı Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine tapu tahsisi müjdesi verdi.
Fevzi Çakmak ve birçok mahallede, 2/B engelinden dolayı imarlı parsellerindeki mülkiyet sorunları çözülemiyordu. Başkan Tütüncü’nün de gayretleri sonucu AK Parti Hükümeti’nin orman vasfını yitirmiş, Hazine arazilerinin satışına ilişkin hazırladığı kanun taslağının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2012’de kabul edilmesiyle Kepez ilçesinde Fevzi Çakmak ile birlikte 18 mahallede yaşanan 2/B problemi çözülmüş oldu.

700 vatandaşa tapu müjdesi

2/B şerhinin ortadan kalkmasıyla Fevzi Çakmak Mahallesi’nde; okul, park ve yol imar parsellerinde kalan yaklaşık 700’e akın gecekondunun 30 yıla yakın devam eden tapu sorununun çözümünün önü açıldı.
Başkan Hakan Tütüncü de 2/B engelinin kalkmasının ardından bürokratlarına imar parseli olan kamusal hizmet alanındaki gecekonduların tapu sorununu çözme talimatı vermiş ve 2018 yılı başında hak sahiplerine tapu tahsisi yapılacağını açıklamıştı. Belediyenin ilgili birimleri de kamusal hizmet alanında bulunan gecekonduların tapu sorununun, gecekondu kanunu kapsamında en yakın yerden arsa tahsisi yapılarak çözümüne yönelik bir çalışma yaptı.

Meclis süreci tamamlandı

Kepez Belediye Meclisi de bu çalışma kapsamında Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, kamusal hizmet alanında gecekondusu bulunan ve hak sahipliliği tespit edilen vatandaşlara tapu tahsisi yapılmasına ilişkin ilk kararını 2017 Eylül ayında aldı. Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki toplantılarda alınan kararlarla; Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 700’e yakın vatandaşa tapu tahsisi yapılmasıyla ilgili meclis süreci tamamlandı.
Kepez Belediye Encümeni’nin ve İlçe Tapu Müdürlüğü’nün tescil işlemlerinin ardından önümüzdeki günlerde 700 hak sahibine 30 yıla yakın bekledikleri tapuları verilmeye başlanılacak.

Mahalleyi ziyaret etti, müjdeyi verdi

Mahalleyi ziyaret eden Başkan Tütüncü de tapulamayla ilgili şu açıklamayı yaptı:  “Fevzi Çakmak Mahallesi’ne verdiğimiz tapulama sözünü vakti gelmeden tuttuk. Mahalleye verdiğimiz söz, 2018’in başında tapulamaya başlayacağımızdı. 2017 Eylül ayından itibaren tapu tahsis işlemini başlattık. Ciddi manada bir tapulama gerçekleştirdik. Fevzi Çakmak Mahallesi’nin uzun yıllar süren 2B, Hazine arazileri, Vakıf arazileri takası sorunları vardı. Bu sorunları çözdük.  Mahallenin 1/5.000 ve 1/1.000 lik imar planlarında revizyonlar yaptık. Vatandaşlarımız için çok daha uygun şartlara ve avantajlara sahip imar planı oluşturduk. Avantajlı imar planı istikametinde şimdi vatandaşlarımız tapularını alıyor.”

“Mahalleleri yüz aklığıyla ziyaret ediyoruz”

Başkan Tütüncü, mahalleleri yüz aklığı ile ziyaret ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Verdiğimiz sözlerin takipçisiyiz. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. 2017 Kepez için önemli ve büyük rekorların yılı oldu. 2018’de daha büyük hedeflere yürüyeceğiz. Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yaşatmış olduğumuz mutluluk aslında 2017’nin bereketli bir yıl olduğunun kanıtıdır. Vermiş olduğumuz tapuların hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Çok yakında mahallenin hem binaları hem de görüntüsü çok değişecek. Mahalle sakinleri uzun yıllardır bekledikleri şehircilik alanındaki güzelliğe kavuşmuş olacaklar.”
Başkan Hakan Tütüncü, daha önce de Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde askeri alanda kaldığı gerekçesiyle 2000 yılında yıkılan 120 gecekondunun yok hükmünde olan hak sahipliliğini, imar düzenlemesiyle yasal hale getirmişti.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı