Bükreş'te Türk şehitliğini ziyaret.

Gündem - Yayın Tarihi: 19/02/2018 10:50
Bükreş'te Türk şehitliğini ziyaret.

Akdeniz Parlementer Asamblesi Türkiye üyeleri Romanya'nın Başkenti Bükreş'te Türk Şehitliğini ziyaret ettiler.   


TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'dan ve Akdeniz-Pa üyesi Milletvekilleri Erdoğan Özegen, Atay Uslu, Cahit Özkan'dan oluşan heyet Bükreş Büyükelçisi ve Bükreş'te yaşayan Türk Vatandaşlar ile beraber Şehitliği ziyaret edip, saygı duruşunda bulundular, İstiklal marşını söyleyip ve dua ettiler. 

ATAY USLU: ROMANYA'DAKİ ECDADIMIZIN İZLERİ DUYGULANDIRDI

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Bükreş Türk Şehitliğinin, Birinci Dünya Savaşı’nda 1916'da açılan Romanya Cephesi’nde yapılan muharebelere katılan 6. Kolordu’ya bağlı şehit olan askerler adına kurulduğunu anlattı.  

Milletvekili Atay Uslu şehitlikle ilgili bilgilendirmenin devamında şunları ifade etti:  "Ecdadımız bu bölgede Müttefik Ordu olarak başarılı muharebeler yapmış. 42 bin kişilik mevcudundan 19 bin 100'ünü şehit vermiş. Bükreş Büyükelçimiz Hamdullah Suphi Tanrıöver'in girişimiyle 1932 yılında Bükreş Türk Şehitliği kurulmuş. 400 şehidimiz isim isim tek kabirlerde, 535 şehidimiz de toplu kabirde yatmaktadır. Tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Ecdadımızın izlerini gerek şehitlikte gerekse Romanya'daki Osmanlı eserlerinde bir kere daha gördük ve nasıl büyük bir medeniyetin varisleri, mirasçıları olduğumuzu bir kez daha hissettik, duygulandık, millet olarak sorumluluğumuzun ağırlığını hissettik. " 

EFLAK,BOĞDAN, ERDEL VE OSMANLI HAKİMİYETİNDE 400 YIL

Osmanlı devrinde Eflak, Boğdan ve Erdel diye bilinen Romanya toprakları, yaklaşık dört asır boyunca ecdadımızın yönetimi altında yaşadı. Özel bir yönetimle idare edilen bu üç bölgenin yöneticileri, Romenler arasından seçilir, padişahın fermanıyla atanırdı.
Bükreş'in merkezinde olan, yeşillikler içinde ve çok bakımlı olan şehitlik heyet üyeleri tarafından beğenildi, şehitlik için gösterilen hassasiyet için Büyükelçi Osman Koray Ertaş'a ve Dışişleri Bakanlığı'na teşekkür ettiler.
Heyet daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçiliği'ni, Bükreş TİKA Ofisini, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı  Bükreş temsilciliklerini ziyaret edip, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı