Ulaşımda yeni rotasyon

Güncel - Yayın Tarihi: 10/10/2017 12:09
Ulaşımda yeni rotasyon

Toplu ulaşımda kullanılmak üzere planladıkları 200 aracı almaktan şimdilik vazgeçtiklerini açıklayan Başkan Türel, “Esnafa bir fırsat veriyorum, inşallah çözerler. Bütün hatlardaki sefer sayısını onların önerileri doğrultusunda eksiksiz yapacağız” dedi


Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu yapıldı. Mecliste MHPGrup Sözcüsü Selçuk Senirli toplu ulaşımda kamunun ve özel sektör paylarının başka şehirlerde nasıl olduğunu sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın toplu ulaşımının yüzde 15 kamunun, yüzde 85'inin ise özel sektörün elinde olduğunu belirterek, “Belediyenin payı toplu ulaşımda sadece yüzde 15’tir. Tabi biz burada bu noktada esnafımızla birlikte bu işleri yürütmekte olduğumuz için esnafımızla birlikte hem vatandaşın mutluluğunu hem esnafımızın mutluluğunu düşünmek durumundayız. Bununla ilgili tedbirler alıyoruz” diye konuştu.

Yeni güzergahlar ve sefer sayıları

Başkan Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlarda 5,5 metrelik araç 50 tane, 8,5 metrelik araç 50 tane, 100 tane de 12 metrelik araç ihtiyacı olduğunu bize ilettiler. Biz de bununla ilgili gerekli adımları attık. Ve bu süreçte esnafımız Antalya’da yeni araç ihtiyacı olmadığını, sefer sıklıklarının daha sıklaştırılması yeni güzergahlar ve diğer yeni yapılması gereken tedbirlerle ilgili yeterli aracın mevcut olduğunu bize iddia etti. Bunu esnafımız iddia etti. Biz de dedik ki, biz 60 milyon TL’lik yeni bir araç alacağız. Eğer eldeki araçlarla bu hizmet görülüyorsa biz böyle bir yüke de Belediyemizi sokamayız. Bizim hesaplarımıza göre, bizim ekibin hesaplarına göre, bu mevcut araçlarla çözülemez.”

Yeni rotasyon planları ile gelecekler

“Ama ulaşımın içerisindeki arkadaşlarımızla, oda temsilcileri, oda başkanları da senelerce bu işin içerisinde tecrübelenmiş arkadaşlarımız. Siz bu işi mevcut araçlarla çözeriz diyor musunuz? Diyorsunuz. Peki o zaman buyurun yapın. Şimdi arkadaşlar bize yeni rotasyon planları ile gelecekler. Ne diyorlarsa eksiksiz yapacağız. İnşallah Antalya halkının bu konudaki şikayetlerinde bir azalma olur. Bunu herkesten çok ben isterim. Çünkü yeni bir ek yatırım maliyetine girmeyeceğim. Bir de otobüsleri aldığımızda bunlar ağırlıklı zarar eden hatlarda havuz dışı çalışacağı için belediyeye de işletme zararı daha olacak. Yani nereden bakarsanız bakın mevcutla bu iş çözülebiliyorsa, bu elbette ki belediyenin önceliği. Ben de bunun için şimdi esnafa bir fırsat veriyorum. İnşallah çözerler.”

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı