Paris Anlaşması’nı onaylayan ülke sayısı 174’e çıktı!

Güncel - Yayın Tarihi: 13/02/2018 14:45
Paris Anlaşması’nı onaylayan ülke sayısı 174’e çıktı!

Karadağ’ın da onay belgelerini teslim etmesiyle birlikte Paris Anlaşması’nı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısı 174’e çıktı. Daha önce Karadağ (172.),  Suriye (171.), Nikaragua (170.), Bütan (169.), İsviçre (168.), Çek Cumhuriyeti (167.), Dominik Cumhuriyeti (165.) ve Cape Verde (165.) Paris Anlaşması onay belgelerini teslim etmişti. Anlaşma son olarak 9 Ocak 2018 tarihinde Makedonya ve 17 Ocak 2018 tarihinde Burundi tarafından onaylandı.


Anlaşmayı onaylamayan son 23 ülke arasında Türkiye de var.

Anlaşmaya başta 197 ülke imza koydu. Ancak ulusal meclisinde anlaşmayı onaylayan ülke sayısı henüz 174. Ulusal meclisinde onay çıkarmayan son 23 ülke arasında Türkiye’nin yanı sıra Irak, İran, Kuveyt, Kırgızistan, Kolombiya, Lübnan, Libya, Özbekistan, Rusya, San Marino, Surinam, Tanzanya, Umman ve Yemen de bulunuyor.

Paris Anlaşması 2. yılını geride bıraktı!

12 Aralık 2017 tarihinde, tüm dünyadan devlet yetkilileri ve temsilciler Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’in ev sahipliğinde; Paris Anlaşması’nın 2. yılını kutlamak üzere Tek Gezegen Zirvesi’nde bir araya gelmişti.

Zirve, iklim değişikliği ile mücadele etmeye yönelik küresel taahhütleri tekrarlamak için önemli bir fırsat sağladı. Ayrıca etkinlik, Paris Anlaşması’nın müzakere edilmesinden uygulanmasına geçiş için de önemli bir platform olarak değerlendirildi.

Paris Anlaşması 4 Kasım 2016 tarihinde, küresel toplam sera gazı emisyonunun %55’ine neden olan tarafların onay belgelerini teslim etmesinden 30 gün sonra yürürlüğe girmişti.

Anlaşma hangi hedeflerle yola çıkmıştı?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ile Mücadele Çerçeve Sözleşmesi tarafları, 30-Kasım – 12 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen zirvede, iki hafta süren yoğun müzakereler sonucu Paris İklim Anlaşması konusunda oybirliği ile uzlaşmaya varmıştı.

Paris İklim Anlaşması, iklim değişikliği ile mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için gerektiği belirtilen tüm hususları kapsıyor. Anlaşma kapsamında ülkelerin temiz ve güçlü gelecekler inşa edebilmeleri için emisyonların sıcaklık hedefine uygun olarak hızla azaltılması; şeffaflık; adaptasyon; iklim hareketlerinin sonucu yaşanan kayıpların ve etkilerin giderilmesi; mali yanı da bulunan destek sağlanması gibi ana hususlara yer veriliyor.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı