Ramazan öncesi et fiyatları için flaş açıklama!

Ekonomi - Yayın Tarihi: 18/05/2017 16:39
Ramazan öncesi et fiyatları için flaş açıklama!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesi et fiyatlarının artacağı söylemlerine ilişkin olarak, “Şu an yeteri kadar besi hayvanımız, ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız var.   


Kırmızı et konusunda Ramazan öncesi bir arz sıkıntısı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler.” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye’nin dönem başkanlığı kapsamında İstanbul’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Tarım Bakanları 2. Toplantısı’na katılan Bakan Çelik, gazetecilerin soruları üzerine Ramazan öncesi et fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Yerli üreticiyi sıkıntıya sokmayız”

“1,5 yıldır et fiyatları stabil şekilde 30-40 lira arasında cereyan ediyor. Bizim ağırlıklı olarak halkın yoğun tüketim kalemleri olan kıyma ve kuşbaşı fiyatları üzerinde daha bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede şu an yeteri kadar besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var.

Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. ‘Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor’ diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler. Yoksa biz 23,80 liraya Et ve Balık Kurumu’ndan kırmızı etin piyasaya arzını devam ettiriyoruz. Piyasada bunun 30-40 lira arasında bir değer bulması normaldir. Daha düşük fiyata verilebilir, piyasayı daha da aşağı çekebiliriz ama yerli üreticimizi zarar ettirecek, onu sektörden uzaklaştıracak bir uygulama içinde olamayız.”

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı