5 yılı birlikte planlayalım

Ekonomi - Yayın Tarihi: 13/02/2018 12:34
5 yılı birlikte planlayalım

Türkiye'de 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Ulusal Kalkınma Planı için hazırlık çalışmaları Kalkınma Bakanlığı önderliğinde başladı ve tüm hızıyla devam ediyor.


Türkiye genelinde yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların hazırlık sürecine dahil olması hedeflenen 2019-2023 yıllarını kapsayan On Birinci Ulusal Kalkınma Planı için hazırlık çalışmaları Kalkınma Bakanlığı önderliğinde başladı. Toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla yola çıkılan Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA) tarafından Isparta, Antalya ile Burdur’da Özel İhtisas Komisyonları ve istişare toplantıları gerçekleştirilecek. Kalkınma planı hazırlıkları sürecine yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve vatandaşların katılması hedeflenen çalışmalar kapsamındaki toplantılar; Isparta’da 13 Şubat’ta, Burdur’da 14 Şubat’ta, Antalya’da ise 15 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Ülke olarak odaklanacağımız kritik önemdeki yapısal dönüşüm alanlarını ve bunlara ilişkin hedef ve stratejileri de ortaya koyacak temel politika belgesi olacak On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, Kalkınma Bakanlığı önderliğinde geniş katılımlı özel ihtisas komisyonları ve istişare toplantıları ile başladı. On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları mümkün olduğunca geniş bir katılımla gerçekleştirilip ülkemizin gelişme potansiyeline sahip olduğu alanlar ile bu alanların değerlendirilmesine yönelik önerilerin, kapsamlı ve ayrıntılı tartışılması, ülkemizin geleceğine dair amaç ve fikir birliği oluşturulabilmesi ve hedeflerin toplumun tüm kesimlerince sahiplenilip hayata geçirilebilmesi hedefleniyor.

İLLERDE GÜNBOYU TOPLANTI

Ülke olarak odaklanacağımız kritik önemdeki yapısal dönüşüm alanlarını ve bunlara ilişkin hedef ve stratejileri ortaya koyacak temel politika belgesi olacak On Birinci Ulusal Kalkınma Planı (2019-2023) çalışmaları kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın faaliyet alanı içeresindeki Isparta, Burdur Antalya illerinde hazırlık toplantıları ‘geniş katılımlı’, ‘kadınlara yönelik’ ve ‘gençlere yönelik’ olarak gün boyu gerçekleştirilecek. Kalkınma Bakanlığı önderliğinde geniş katılımlı 2019-2023 yıllarını kapsayacak On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamındaki toplantılar, Isparta’da 13 Şubat’ta,  Burdur’da 14 Şubat’ta ve Antalya’da da 15 Şubat’ta yapılacak.

Hazırlıklar kapsamında, yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olması hedefiyle toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla anket çalışması da başladı. 

Kalkınma planının hazırlık sürecinin, önemli unsurlarından birisini de Özel İhtisas Komisyonları oluşturuyor. Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevrelerin bir araya geleceği özel ihtisas komisyonlarının çalışmalarından elde edilen sonuç, değerlendirme ve öneriler Plan hazırlıklarına katkı sağlayacak. On Birinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında kurulacak komisyonların yapacakları kapsamlı çalışmalar; Planda yer alacak politika, hedef ve stratejilerin belirlenmesine ışık tutacak.

 

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı