Dünyanın en etkili tabiatı koruma kuruluşları Antalya'da buluşacak

Bilim - Yayın Tarihi: 08/11/2013 12:11
Dünyanın en etkili tabiatı koruma kuruluşları Antalya'da buluşacak

Dünyanın nadide biyoçeşitliliğe sahip coğrafyalarından birinde bulunan ülkemiz, bu sahada üst düzey bir uluslararası buluşmaya ev sahipliği yapacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platformu (IPBES) ikinci genel kurulunu Türkiye’de ağırlayacak.  


 “Biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı, uzun vadeli insan refahı ve sürdürülebilir kalkınma” konularında çalışmak üzere bağımsız bir BM organı olarak oluşturulan IPBES, 21 Nisan 2012’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 94 ülke tarafından Panama’da kurulmuştu. IPBES ikinci genel kurulunu Aralık ayında Antalya’da yapacak.

IPBES’in ikinci genel kurulunun Antalya’da yapılması ile dünyanın tabiatı koruma alanındaki en etkili aktörleri Antalya’da buluşacak. IPBES’in yönetim organı olan IPBES Bürosu’nun Norveç’te gerçekleştirilen ilk resmi toplantısında ikinci genel kurulun oybirliği ile Antalya’da yapılmasının kararlaştırılmasıyla Türkiye uluslararası alanda önemli bir başarıya imza attı.

IPBES’e En Çok Üye Türkiye’den

Bu yılın Ocak ayında Almanya’da yapılan toplantıyla IPBES’in yönetim organı olan büroya Rusya ile Doğu Avrupa’yı temsilen Türkiye’den temsilci seçildi. IPBES’in bilimsel organı olan Çok Disiplini Uzmanlar Paneli’ne (MEP) ise Ankara Üniversitesi ile Abdullah Gül Üniversitesi öğretim üyelerinden temsilciler seçildi. Böylece Türkiye 10’u Büro ve 25’i MEP kapsamında olmak üzere toplam 35 kişilik kurucu ekip içerisinde 3 kişi ile en çok temsiliyete sahip ülke oldu.

Genel kurula toplam 800 ile 1000 kişi arası katılımın olması hedefleniyor. IPBES’in Antalya’da yapılacak ikinci genel kuruluna Birleşmiş Milletler’den de çok sayıda üst düzey katılımın olması bekleniyor. Diğer yandan IUCN, WWF, Birdlife International gibi yarı sivil ve sivil oluşumların karar verici seviyesinde, Harvard, Oxford, Yale, Princeton gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin de gözlemci olarak genel kurulda yer alması bekleniyor.

Yoğun bir programın yaşanacağı Antalya’da genel oturumlardan önce paydaşlar, Afrika, Asya-Pasifik, Batı Avrupa ve Diğerleri, Latin Amerika-Karayipler, Doğu Avrupa, G77+Çin ve Arap Ligi grupları bölgesel danışma toplantıları yapacak.

Antalya’da gerçekleşecek müzakerelerde, IPBES’in 2014-2018 iş programı ve bütçesi, bölgesel yapılanma ve IPBES kavramsal çerçevesi gibi idari ve mali konularına ilişkin “Antalya Konsensüsü” ile sonuçlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin Tabiatı Koruma Hassasiyeti İyi Biliniyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tarihi toplantıya ilişkin bu yıl büyük çapta uluslararası iki toplantıya birden ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. Eroğlu, “İlk olarak Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu (UNFF) toplantısını çok başarılı bir şekilde İstanbul’da gerçekleştirmiştik. Aralık ayında da IPBES 2. Genel Kurulu’nu Antalya’da gerçekleştireceğiz ve inşallah Antalya’mızdan bütün dünyaya Antalya Konsensüsü’nü ilan edeceğiz. Türkiye’nin tabiatı koruma konusundaki hassasiyeti uluslararası platformlarca çok iyi bilinmektedir. Bunun sonucu olarak da dünya devletleri IPBES’in genel kurulunun Türkiye’de yapılmasına karar verdiler” dedi.

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı