AESOB Başkanı Adlıhan Dere'den Bülent Tüfenkçi'ye ziyaret

Dernekler, Odalar, Kulüpler, Koop - Yayın Tarihi: 11/01/2017 17:58
AESOB Başkanı Adlıhan Dere'den Bülent Tüfenkçi'ye ziyaret

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Yönetimi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin daveti üzerine iade-i ziyaret için Ankara’ya gitti. 


Ziyaret sırasında konuşma yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, birlik başkanlığı görevine geldikten iki gün sonra 9 Nisan 2016’da AESOB’da Tüfekçi’yi ağırladıklarını hatırlatarak bu güne kadar esnaf için yapmış olduğu projelerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, “Bu yoğun mesainiz arasında bizleri kabul ettiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’ye bizleri makamında ağırladığı için teşekkür ederiz. Göreve geldiğiniz günden bu yana esnafımıza çok büyük hizmetler sundunuz. Bizler 75 oda ve 75 bin üyemiz ile Antalya’mızda hizmet veriyoruz. Ayrıca sicil bakımından da Türkiye’de 4’üncü sıradayız. Sayın Bakanımız esnafımızı her platformda destekledi, her zaman yanımızda oldu. Son dönemde Ahi İşsizlik Fonunu devreye sokarak esnafımızı rahatlatma adına önemli bir çalışmaya imza attınız. Son olarak KOSGEB ile esnafımıza can suyu aktarıldı ve Sicil affı ile de müjdeleriniz devam etti” şeklinde konuştu.

“ESNAFLARIMIZ TOPLUMUMUZUN BELKEMİĞİDİR”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ise, “Esnaf ve Sanatkârlarımız toplumumuzun belkemiğidir, bu düşüncemizi bizler her platformda dile getiriyoruz. Esnaflarımız her zaman barıştan, huzurdan ve birlikten yana olur. Bu prensiplerle esnafımız toplumumuzu ayakta tutmaya çalışır. Bizlerinde ekonomi alanında esnaflarımızı desteklememiz lazım. Özellikle şunu belirtmek isterim ki, rekabet noktasında bilinçli olmalıyız. Esnafımızı sadece esnaf olarak görmemeliyiz, onları tüccar, sanayici, üreten bir kimlik kazandırmalıyız. Esnaflarımız gelişerek büyümelidir, eğer bizler bunu başarırsak çok önemli bir işe imza atmış oluruz. Esnaflığa yeni başlayacak olanlara da bu esnaflarımız rol modeli olurlar. Yıllarca şoför ve taksici esnafımızın istediği ÖTV indirimi bizlerinde ısrarcı takibi neticesinde Allah’a şükür sonuca ulaştık, vermiş olduğumuz sözü yerine getirmiş olduk. Sonuca bakıldığında birçok taksici esnafımız arabalarını değiştirdiler” diyerek esnafa olan desteğine vurgu yaptı.

“2017 YILINDA BEYAZ BİR SAYFA AÇTIK”

2017 yılından itibaren esnaflara yönelik önemli çalışmalara imza atıldığını aktaran Bakan Bülent Tüfenkçi, “Esnafımız açısından da benim açımdan da haksız rekabet olarak gördüğüm BAĞ-KUR primleri yüksekte. Bu noktada neler yapabiliriz diye düşündüğümüzde, primlerini peşin yatıranlara %5’lik gibi bir indirim düzenleme oldu. Ayrıca işverenlere teşvik anlamında desteklerimiz oldu. Esnafımız bu durumdan tam anlamıyla yararlanamıyordu fakat yeni düzenleme ile bu durum ortadan kalktı. Yani işverenin 3 işçisi de olsa, 5 işçisi de desteklenmelidir. Ben her platformda dile getiriyorum, esnafımıza sahip çıkmalıyız. Bu doğrultuda işsizlik fonunu devreye soktuk. Çalışmalar neticesinde esnaflarımıza bir rahatlama ve yeni başlayacak olan esnaflarımızda teşvik olacaktır. Esnaflarımız özellikle küçük esnafımız çok daha çabuk zora girebiliyor. Dükkânını kapattığı zaman esnafımızın herhangi bir başka güvencesi yok. Bizlerin istediği ise esnaflarımız destekleri sahiplenmelidir. Esnaflarımızın sahiplendiği sürece önemli başarılara imza atacaklardır. Şuanda biliyorsunuz esnaflarımız için sicil affı gündemde bu çalışmada hayata geçirilirse 2017 yılı için çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu sicil affı sadece esnafımız için değil, sanayicileri de kapsıyor. Sonuç olarak 2017 yılında esnafımıza, sanayicilere ve tüccarlara yeni bir sayfa açılmış olacaktır” dedi.

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Yönetimi daha sonra sırasıyla, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’yi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan’ı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) binasına giderek TESK Başkan Vekili M.Burhan Aksak’ı makamında ziyaret etti. Ankara’da son olarak AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Hüseyin Samani ve Atay Uslu, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve yönetimiyle bir araya geldi.

 
Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı