Ayşen Hamamcıoğlu: Yangın çıkış sebebi önlenemeyebilir fakat can kaybı önlenebilir

Oda, Parti, Dernek, Koop. Seçimleri - Yayın Tarihi: 02/12/2016 17:14
Ayşen Hamamcıoğlu: Yangın çıkış sebebi önlenemeyebilir fakat can kaybı önlenebilir

Binalarda meydana gelen yangınların her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ciddi can ve mal kaybına neden olduğunu dile getiren Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, “Yangın, alınacak önlemlere rağmen çıkış sebepleri azaltılabilmekte fakat zaman zaman önlenmesi mümkün olamamaktadır” dedi.


Adana’da kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 12 kişinin hayatını kaybetmesi karşısında derin üzüntü duyduklarını belirten Hamamcıoğlu, “29 Kasım 2016 tarihinde Adana‘nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu‘nda çıkan yangın sonucu 11‘i çocuğumuz ve biri eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu acı olaydan dolayı öncelikle halkımızın acısını yürekten paylaşıyor, çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

“CİDDİ CAN VE MAL KAYILARI YAŞANMAKTADIR”

Yangınların, kişiye bağlı hatalar veya teknik açıdan uygun olmayan imalat malzemelerinin kullanılması sonucu meydana geldiğine dikkat çeken Hamamcıoğlu, “Tüm Dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de meydana gelen yangınlar sebebi ile ciddi can kayıpları ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Yangın, alınacak önlemlere rağmen çıkış sebepleri azaltılabilmekte fakat zaman zaman önlenmesi mümkün olamamaktadır. Öngörülemeyen ki bu daha çok kişilere bağlı hatalar, tekniğine uygun olmayan imalatlar sebebi ile ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve çoğu zaman müdahale için yeterli önlemler alınmaması sebebi ile yapıların tamamen kül oluncaya kadar yanması ile sonuçlanmaktadır” diye konuştu.

“YANGIN SEBEPLERİ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILAMAZ”

Yangınların çıkış sebeplerinin tamamen ortadan kaldırılamayacağını ifade eden Hamamcıoğlu, yangınlarda can kaybını önlemek amacıyla binalarda Türkiye Yangın Yönetmeliğinde belirtilen uygun özelliklerde kaçış yollarının yapılması gerektiğini vurguladı. Hamamcıoğlu, “Yangın çıkış sebeplerini tamamen ortadan kaldıramayacağımıza göre yangında can kaybını önlemek için binalarda Türkiye Yangın Yönetmeliğinde belirtilen uygun özelliklerde kaçış yolları, kaçış merdivenleri birbirlerinden yangına dayanıklı duvarlar ve kapılar ile ayrılan yangın zonlaması yapılmalıdır. Yine binada yangını erken haber alan otomatik yangın algılama dedektörleri, ihbar butonları ve bunlara bağlı çalışacak yangın uyarı sistemleri (acil anons veya siren, flaşör) tesis edilmesi ile erken safhada haberdar olacak yangına hem erken müdahale imkanı hem de insanların binadan güvenli bir şekilde tahliyesini gerçekleştirmek mümkün olabilecektir” dedi.

OTOMATİK YAĞMURLAMA SİSTEMİNİN ÖNEMİ

Binalarda yangın güvenliğinin sağlanması için tesis edilecek olan yangın korunum sistemlerinin en önemli kısmı Makine Mühendisliğinin konusu olan otomatik yağmurlama sistemi olduğunu söyleyen Hamamcıoğlu, “Binalarda yangın güvenliğinin sağlanması için tesis edilecek olan yangın korunum sistemlerinin en önemli kısmı Makine Mühendisliğinin konusu olan otomatik yağmurlama sistemi yangın dolapları sistemi, itfaiye su alma ağızları ve dış saha hidrant sistemleridir. Söz konusu sistemler bina içerisinde meydana gelebilecek muhtemel yangınlarda yangının genişlemesini ve sirayetini engelleyerek hem can güvenliğini sağlamaya önemli derecede katkı yapacak hem de mal güvenliğini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“YANGINA MÜDAHALE KOLAYLAŞTIRILMALI”

Makine mühendisliğin bir başka dalı olan havalandırma sistemleri ile binanın kaçış koridorlarından yapılacak duman tahliyesi ve kaçış merdiven yuvalarına tesis edilecek olan basınçlandırma sistemi yangın ve duman etkilerini kaçış yoları ve kaçış merdivenlerinden uzak tutacaktır. Böylelikle, söz konusu sistemler binaların güvenli bir şekilde tahliyesine katkıda bulunacak ve yangının ilerleyen aşamalarında müdahale ekiplerinin hayatını tehlikeye atmadan yangına müdahale imkanı sağlayacaktır.

“ASGARİ TEDBİRLER YÖNETMELİKLERLE DÜZENLENMİŞTİR”

Dünya’nın bütün gelişmiş ülkelerinde devletlerin, yurttaşlarının yangına karşı can güvenliğinin sağlanmasından sorumlu olduğunu belirten Başkan Hamamcıoğlu, bu ülkelerde yangına karı alınması gereken asgari tedbirlerin yönetmeliklerle düzenlendiğini söyledi. Hamamcıoğlu, “Dünya’nın bütün gelişmiş ülkelerinde devletler, yurttaşlarının yangına karşı can güvenliğinin sağlanmasından sorumludurlar. Ülkelerde yangına karşı alınması gereken asgari tedbirler yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Türkiye’de ise; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında, makine mühendislerinin, yangın söndürme tesisatı ve duman kontrolü konusunda tasarım, hesap ve proje yapmaları gerekmektedir. Makine mühendisleri odası olarak bizler de yangın güvenliği ile ilgili olarak hazırlanan projelerin yönetmeliğe uygun olup olmadığını denetlemekle görevliyiz. Yangın korunum sistemleri için sadece projelerinin uygunluğunun değerlendirilmesi yeterli değildir. Yangın korunum sistemlerinin binalara tesis edilmesi sırasında mesleki kontrollük kapsamında da uygun özelliklerde malzeme kullanılıp kullanılmadığı, işin kurallarına uygun tesis edildiğinin de denetleme işleminin disiplinli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer vedi.

“DENETİMLER, KURALLARA UYGUN YAPILMALI”

Turizm kenti olan Antalya’da diğer illere nazaran çok sayıda turistik tesis olması nedeniyle denetimlerin daha sağlıklı ve kurallara uygun yapılması gerektiğini belirten Hamamcıoğlu, “Antalya ilimizde Türkiye’deki diğer illere nazaran çok sayıda turistik tesis bulunmaktadır.  Oteller kadar hastaneler, ofisler, alışveriş merkezleri, konutlar ve terminallerde çıkacak olası yangın etkilerinin bertaraf edilmesi ancak işin fenni kurallarına uygun denetlemelerin yapılması ile sağlanabilir. Özellikle yukarda sayılan binalar yanında topluma açık binalarda alınacak tedbirler için gerekli finansman, şirket mantığıyla değil, kamu hizmet üretimi anlayışıyla, önce insan diyerek sağlanmalıdır. Şube olarak odamıza yangın tesisatı tadilatı projelerinin gelmediğini görmekteyiz. Bu da binalarda yapılan yangın tadilatlarının eksikliğinin göstergesidir. Bugün Antalya’daki turistik tesis, hastane ve konutların %90’ında bu eksiklik söz konusudur. Denetimlerin tam yapılıp yangın riskinin minimuma indirilmesini umuyoruz. Ülkemizde birçok hastane ve turistik tesiste yasal mevzuat teknik şartnamesi ile bakım ve periyodik kontrolünün gerçekleştirilmesinden uzak bir politika izlenmektedir. Oda olarak kamuoyunu duyarlılığa davet ediyor ve yeni yapılan, ileride yapılacak olan binaların ‘’Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe’’ uygun olarak yeniden imalatlarının yapılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler:
YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı