Büyükşehir'den işçiyi sevindiren haber

Antalya Büyükşehir - Yayın Tarihi: 14/04/2018 13:03
Büyükşehir'den işçiyi sevindiren haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 464 kadrolu işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, törenle imzalandı. İşçi yevmilerine ilk yıl için günlük 16 lira, ikinci yıl için enflasyon oranında zam yapıldı. Başkan Menderes Türel, “30 Büyükşehir Belediyesi arasında işçisine en yüksek ücreti ödeyen Antalya Büyükşehir Belediyesidir. Helali hoş olsun” dedi.


Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İki yıllık dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin yevmiyelerine ilk yıl için günlük 16 lira, ikinci yıl içinse enflasyon oranında zam yapıldı. Sosyal yardımlarda da yaklaşık yüzde 11’lik artış sağlandı. 464 kadrolu işçiyi kapsayan anlaşma için imza töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Antalya Şube Başkanı Talha  Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Talha Kandil, belediye bürokratları ve çalışanları katıldı. 

İŞÇİNİN BORCUNU SIFIRLADIK

Yeniden belediye başkanı seçilip göreve geldikten sonra önceki yönetimin ödemediği 5 toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan işçi alacaklarını ödediklerini hatırlatan Türel, “Borcumuzu sıfırladık. Personelimizin kendi dönemimizdeki  alacaklarını günü gününe ödediğimiz gibi önceki dönem tarafından ödenmeyen birikmiş personel alacaklarını da kapattık” dedi.

EN YÜKSEK ÜCRETİ BİZ ÖDÜYORUZ

30 Büyükşehir Belediyesi arasında işçisine en yüksek ücreti ödeyen belediye olduklarını vurgulayan Başkan Menderes Türel, şunları aktardı: “Diğer Büyükşehir Belediyelerinde ortalama yevmiye 100, en yüksek yevmiye 140-150 TL civarında iken bizim ortalama yevmiyemiz 151 TL, en yüksek yevmiyemiz de 240 TL idi. Yapmış olduğumuz sözleşmelerde işçinin hakkı ve alacağı en iyi şekilde ödenmeye çalışıyorken belediyenin bütçe kaynakları da en iyi şekilde gözetiyoruz. Birçok Büyükşehir Belediyesine göre işçilerimize ödediğimiz ücretler, hesap ortada, Halep oradaysa Arşın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde, yüzde 50 daha fazla. Hatta bazı Büyükşehir Belediyesindeki işçi ücretlerinin iki katını geçtiğimiz noktalar var. Sadece çıplak yevmiyede değil, diğer sosyal yardımlar ve ek ödemelerde de en yüksek ücreti ödeyen belediye yine şükürler olsun Antalya Büyükşehir Belediyesidir. Alnınızın teriyle aldığınız her kuruş sizlerin hakkıdır. Ananızın ak sütü gibi helal olsun.”

ENFLASYON ÜZERİNDE ZAM

Başkan Türel sözleşme ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu toplu İş sözleşmesi ile işçilerimizin ücretlerine ilk yıl seyyanen günlük 16 TL zam yapıyoruz. Birinci yıl için diğer sosyal yardımlarda da yaklaşık yüzde 11 oranında artış söz konusu. Sözleşmenin ikinci yılında da hem ücretlere hem de sosyal yardımlara yine bir yıllık enflasyon oranında zam yapacağız.”

TÜRKİYE ORTALAMASI ÜZERİNDE ZAM

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, sözleşme ile elde edilen rakamların enflasyonun ve Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “Alt gruplardaki ücretlerde yüzde 20’ye varan yukardakilerde biraz daha aşağıya inen bir toplu iş sözleşmesi sistematiği oluşturulmuş. Mümkün olduğu kadar grupları birbirine yaklaştırmaya çalışan bir anlayışla seyyanen bir uygulama yapmak suretiyle önemli bir adıma atılmış. Zaman içinde bunları inşallah daha da ileri taşıyıp ücretler arasındaki farkları kapatmaya çalışacağız” diye konuştu. 

TAŞERON DEVRİMİ

Türkiye’nin bütün engellemelere rağmen büyümeye, yatırımlarına devam ettiğini belirten Arslan, “Türkiye bütün bunlara rağmen çok önemli reformları hayata geçirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uzun yıllardır tartışma konusu olan taşeron meselesinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çalışma hayatındaki en büyük reformuna imza attık. Gerek kamuda gerek yerel yönetimlerde çalışan bütün arkadaşlarımız KİT’ler hariç kamunun çalışanı oldu. Yaklaşık 1 milyona yakın arkadaşımız kamunun kendi çalışanı oldu. Bu Türkiye için bir devrimdir. Bizim üye olduğumuz uluslararası kuruluşların bize tebrik mesajları var. Bu arkadaşlarımızın da en yakın zaman da sendikalaşması, belediyenin bir parçası olarak bir kısım haklara kavuşması da an meselesidir” şeklinde konuştu.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı