Antalya'da Dostluk ve Barış Festivali başladı

Kültür-Sanat - Yayın Tarihi: 26/11/2016 18:12
Antalya'da Dostluk ve Barış Festivali başladı

Antalya'da Shemall Alışveriş Merkezi ve Rusya Dostluk ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali, başladı. 


Shemall Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen festival, 3 gün sürecek. Festivale, Kazakistan ve Avrasya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Derneği, Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği ile Veles- Uluslararası Kültür ve Dayanışma Derneği ile Muratpaşa Belediyesi de destek verdi. 

ANTALYA'DA SHEMALL ALISVERIS MERKEZI VE RUSYA DOSTLUK VE KULTUR DERNEGI TARAFINDAN DUZENLENEN DOSTLUK VE BARIS FESTIVALI, BASLADI. (FOTO:ANTALYA-DHA)

Festivale, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Rusya Konsolosu Alexandr Tolstopyatenko, Polonya Ankara Başkonsolosu Stanislaw Kargul, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Kazakistan ve Avrasya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Aron Khismet, Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Nadya Pelit'in yanı sıra yerleşik yaşayan Rusya, Kazakistan ve Polonya vatandaşları katıldı.


'AMAÇ DOSTLUK VE BARIŞ'


Dostluk ve Barış Festivali'nin renkli geçmesi, toplumlara dostluk ve barış mesajı vermesini istediklerini belirten Festival Başkanı Marina Sorokina, Antalya'daki yerleşik yabancılar ile Türk vatandaşları arasında kaynaşma, birlik, beraberlik ve dayanışma sağlanmayı amaçladıklarını kaydetti. Antalya'nın ardından Türkiye genelindeki yabancı gelin sayısında artışa da dikkati çekmek istediğini belirten Sorokina, "Bu ve bundan sonraki festivallerimizi de bir arada barış içinde huzur içinde tekrarlamayı istiyoruz" dedi.
ANTALYA'DA SHEMALL ALISVERIS MERKEZI VE RUSYA DOSTLUK VE KULTUR DERNEGI TARAFINDAN DUZENLENEN DOSTLUK VE BARIS FESTIVALI, BASLADI. (FOTO:ANTALYA-DHA)

Festivalin onur konuğu olan Sümer Ezgü ise barış ve mutluluk mesajı verdi. Hangi milletten olursa olsun tüm insanları bir gördüğünü belirten Ezgü, "Coğrafyamız çok uzun süredir savaşların olduğu, ölümün, acının olduğu bir bölge. Yaşasın barış, yaşasın dostluk, yaşasın güzellik, yaşasın mutluluk duyuyorum" diye konuştu. 


Sümer Ezgü'nün konser verdiği festival, müzik dinletisi ve dans gösterileriyle devam etti. Dansçı çocukların ülkelerine özgü kostümlerle gerçekleştirdiği dans gösterileri ilgiyle izlendi. Pasta kesilmesinin ardından festivalin ilk gün etkinlikleri tamamlandı. Festival, 28 Kasım Pazartesi günü kahvaltı şöleni ve yabancı gelinlerin Türk kahvesi yapma yarışmasıyla sona erecek.

 
Etiketler:
YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı