CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, TBMM Başkanlığı’na sundu

Gündem - Yayın Tarihi: 11/08/2017 18:19
CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, TBMM Başkanlığı’na sundu

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, 1 Ağustos’un ‘Dünya Empati Günü’ ilan edilmesi önerisi, kanun teklifi oldu. ‘Dünyada empati günü ilan edilmesini beklemeden bizler Türkiye’de bunu yapabiliriz’ diyen CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.


EMPATİ GÜNÜ KANUN TEKLİFİ OLDU

TBMM Başkanlığı’na sunuldu

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın ‘Ötekileştirmeye karşı birarada yaşamayı, öfkeye karşı sevgiyi, şiddete karşı barışı’ güçlendirmek için1 Ağustos’un ‘Dünya Empati Günü’ ilan edilmesi önerisini, Kanun Teklifi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) sundu. Milletvekili Kara, teklifi 8 Ağustos 2017 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sundu.

En çok ihtiyaç duyulan kavram:empati

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın uluslararası kuruluşlar ile Türkiye’deki liderlere yazdığı 1 Ağustos’un Dünya Empati Günü ilan edilmesine dair mektubuna atıfta bulunan CHP Antalya Milletvekili Kara; günümüzde bireylerin birbirleri ile iletişimlerinde en çok ihtiyaç duydukları kavramın empati olduğuna dikkat çekti.

Hayata olumlu katkı

Gelişen teknoloji ile bireyler arasındaki etkileşimin azaldığına vurgu yapan CHP Antalya Milletvekili Kara, kanun teklifinin gerekçesini; “Ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı, farklılıkları kabullenmenin gündelik hayata olumlu katkıları olacağı açıktır. Bir arada yaşayabilmenin öncelikli koşullarından biri olan empati herkes tarafından içselleştirilen bir kavram ve uygulamaya dönüşebildiğinde öfke, kavga ve nefret gibi olumsuz duygular yerini sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış gibi olumlu duygulara bırakacaktır. Bu sebeple hazırlanan bu kanun teklifinde her yılın 1 Ağustos gününün ‘1 Ağustos Empati Günü” ilan edilmesini teklif etmekteyiz’ şeklinde açıkladı.

CHP Milletvekili Kara’nın TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi şu şekilde;

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1 – Her yılın 1 Ağustos günü Empati Günü ilan edilerek bireylerin birbirlerini daha iyi anlamaları için bir farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

MADDE 2 – Yürürlük maddesidir.

MADDE 3 – Yürütme maddesidir.

1 AĞUSTOS EMPATİ GÜNÜ İLAN EDİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – Her yılın 1 Ağustos günü “1 Ağustos Empati Günü” olarak ilan edilmiştir.

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ‘Dünya Empati Günü’ olarak ilan edilmesini önerdiği 1 Ağustos’ta belediyenin temizlik işçileriyle yol süpürmüş, Turunç Masa Çağrı merkezinde Muratpaşa sakinlerinden gelen aramalara yanıt vermiş ve aşevinde patates, soğan doğrayıp ihtiyaç sahipleri için yemek yapmıştı.

Etiketler:
YORUMLAR
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı