Antalya'da Plaj Taksi esnafı UKOME'ye ve Akaydın'a sitemli

Güncel - Yayın Tarihi: 07/08/2013 15:46
Antalya'da Plaj Taksi esnafı UKOME'ye ve Akaydın'a sitemli

Konyaaltı Bölgesinde hizmet veren ‘Plaj Taksi’ sahile en yakın taksi duraklarından bir tanesi. Plaj Taksi esnafı ile yaptığımız sohbette, a dan z ye her şeyi konuştuk.


Antalya sahillerinde hizmet veren taksi duraklarından biri de Antalya Plaj Taksi Durağı. 20 taksi ile hizmet veren durak esnafı ile dolu dolu sohbet ettik. Sohbette şikayetlerini ve taleplerini aktaran esnaf, her şartta çalışmaya mecburuz, çünkü ekmeğimizin peşindeyiz diyor.

Bizi sineklere yediriyorlar!...
Plaj Taksi esnafı, en büyük sorununuz ne dediğimizde ilk olarak sinekler diyor. Bizi sineklere yediriyorlar diyen esnaf, bu konuda acil çözüm beklediklerini belirtiyor. Yetkililere konu ile ilgili bilgi verdiklerini ancak çözüm elde edemediklerini aktaran esnaf, bulundukları bölgede yeşil alanın olması sineklerin üremesi için uygun ortamı oluşturuyor. Erken müdahale edilse bu sorunlar eminiz yaşanmazdı. Sineklerle yaşamaya bizi alıştırıyorlar diyerek, ısırılmaktan bıktıklarını dile getirdi.

İşleriniz nasıl ?
Sezonun oturması ile işlerimiz hareketlenmeye başlıyor. 20 araç var durakta. Bazen çok iyi işlerimiz, bazen kötü. Ancak sezonda cirolarımızdan şikayet etmiyoruz.

Sorunlarınız neler? Park konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?
Park konusunda sıkıntılarımız şu şekilde var. Biz sadece kendimiz için bir şeyler istemiyoruz. Vatandaş taksiyi neden kullanır, gideceği adrese ulaşmak veya en sıkıntılı hava koşulundan kullanmak için. Bu nedenle ‘Sağlık Kavşağı’ var, bekleme yeri vermiyor UKOME. Vatandaş orada mağdur oluyor, sıcakta soğukta etkileniyor, bunu özellikle vatandaş istiyor.

Diğer yandan sahilde kesinlikle duramıyoruz. Bize bir cep verdiler ama duramıyoruz. Çünkü insanlar aracı ile gelip cebe park ediyor denize gidiyor. 12 saat sonra arabasını geri alıyor. Bu konuda kimse bir şey demiyor. Taksici başka yere park edince cezayı yazıyorlar. Yıllardır böyle. Şu anda sahilde taksi yok çünkü her yer dolu. Bizim için ayrılan yer de dolu. İnsanlara burada Plaj Taksi’nin yeri var buraya park edemezsin diyoruz, sen kimsin diyor. Taksici esnafını savunanlar yok.

Sahilde hayat kadınları çalışıyor, normal aileler sahilde otobüs beklerken tacizciler hayat kadını sanıp rahatsız ediyor. Taksici geliyor, rahatsız etmesin diye ücretsiz aileleri götürmek istiyor, 2 dakika sonra polis gelip direk arabanı çek diyor. Biz insanları kolluyoruz. Sahilde 2 kilometrede bir modern taksi bekleme yeri yapılsa, rahatsızlık duyanlar gelip orada bekleseler. Taksinin olduğu yer en garantili yer.

Oda ile yıllarca çalıştık. UKOME yoktu, UKOME girdi sıkıntılar başladı. UKOME vatandaşın ve esnafın her sorununu çözmesi gerekiyor. Onlar ise ceza kesiyor, 15 gün arabanı bağlarım diyor. UKOME’ye gidin kimseyle görüşemezsiniz. Masadan masaya dolaştırılırsınız. 25 Yıldır bu işi yapıyorum başladığımdan beri bu duraktayım ama UKOME gelinceye kadar sorunumuz yoktu.

Şuan seçimi bekliyor tüm taksici arkadaşlarımız. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’da geldi buraya. Uzun süre sohbet etti, ama hiç bir şey olmadı, aynı şeyleri konuştuk tık yok.

Korsan taksi yok. Durakları olmayan taksi var. Onlarda odaya kayıtlı araçlar, oda durak verse herkese sıkıntı olmaz. 

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı