Antalya'da Yufkacılar Odası isyanda

Güncel - Yayın Tarihi: 06/09/2013 18:06
 Antalya'da Yufkacılar Odası isyanda

Antalya Börekçiler Odası’na bağlı yufkacı esnafı isyan etti. Yufka gibi bir nimetin peynirciler tarafından adeta promosyon gibi dağıtıldığını, Pazarcılar Odasına kaydı bile olmayan kişiler tarafından Pazar ortasına tezgah kurularak eksik gramajla satıldığını söyleyen yufkacılar yetkililerden bu soruna çözüm bulunmasını istedi.


Antalya Börekçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek’i makamında ziyaret edip görüş alış verişinde bulunan esnaflar yufka satmaya yetkisi olmayanların yufka satmamasını istedi. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan esnaflar; “Yufkacı esnafı olarak çok büyük sıkıntı ve sorunlar yaşamaktayız. Yufka üretimi ve satışı çok hassas bir konu. Bu işin içinde olmayanlar yufka konusunda yapılan aldatmacayı bilemez. Biz buradan vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Sakın bilmediğiniz yerlerden yufka almayın, aldığınız yufkaları mutlaka tarttırın.

Pazar aralarında tezgâh kuran emek hırsızlarına rağbet etmeyin” şeklinde konuştular. Yufkacı esnafının bu serzenişinde çok halı olduğunu dile getiren Antalya Börekçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek; “Bizim esnafımızın yufkadan kazandığı kar marjı gerçekten çok düşük. Bu arkadaşlarımız kilosu 4 liradan satılan yufkadan kalan çok küçük karlarlar evlerine ekmek götürmeye çalışıyor. Zaten kısıtlı olan imkânlara birde peynircilerin yufka satması eklenince esnafımız isyan noktasına geliyor. Pazarda peynir-zeytin-yoğurt vb. ürünler satan kişiler zaten buradan iyi para kazanıyor. Kilosunu 4 liradan aldığı peynir ya da zeytini 6-7 liradan satıp iyi kar ediyor.  Yufkayı da peynirin zeytinin yanında adeta promosyon diye vererek bizim yufkacı esnafının işine balta vuruyor” dedi.

Pazar ortalarına kurulan ve ‘12 adet yufka 4 lira’ diye bağıran hanutçu takımının da biran önce yetkililer tarafından engellenmesini isteyen Başkan Şimşek; “Bizim odamıza bağlı birçok meslek gurubu var ve içlerinde en çok sıkıntıyı yufkacı esnafı çekiyor. Bizim esnafımız nasıl tezgâh kurup peynir-zeytin satmıyorsa peynir-zeytin satanlarda yufka satmasın. Pazar ortalarına tezgâh kurup yufka satan emek hırsızları yetkililer tarafından engellensin. Vatandaşlarımız yufkalarını bu işin hakkını vererek üretim yapan yufkacı esnafından alsın ve mutlaka aldığı yufkayı tarttırıp tam 1 kilo olduğunu test etsin.

Yani herkes lütfen kendi mesleğini yapıp kendi mesleğinden para kazansın. Biz buradan hem vatandaşlarımızı hem de yapılan adaletsizliklere karşı görev yapması gereken yeklileri uyarıyor ve üzerlerine düşenleri yapmalarını bekliyoruz” dedi.    

YORUMLAR
Güvenlik Kodu
Close Icon
Hiç kimse henüz bu habere yorum yapmadı